بوتاکس ماده‌ای است که بر پایه کلستریدیوم بوتولینوم تولید می‌شود. پزشکان در تحقیقات خود متوجه شدند که این ماده با اثر روی عضلات صورت می‌تواند باعث از بین بردن چین و چروک صورت شود. در این نوشته قصد داریم مزایا و معایب استفاده از بوتاکس برای رفع چین و چروک را بررسی نماییم.

مزایای بوتاکس

 1. کمک به درمان میگرن
  بوتاکس می‌تواند برای درمان میگرن به کار رود. استفاده از این روش می‌تواند اثرات خوبی روی کاهش حملات میگرنی و کاهش دردهای میگرنی شود.
 2. کمک به درمان پروستات
  بوتاکس همچنین می‌تواند برای کمک به درمان پروستات مورد استفاده قرار گیرد. در هنگام استفاده از بوتاکس برای درمان پروستات عوارضی مشاهده نشده است.
 3. کمک به کم شدن درد مفاصل
  مشاهده شده است که بوتاکس می‌تواند درد مفاصل را نیز کم کند. هنوز به تحقیقات بیشتری برای اینکه آیا بوتاکس برای درمان مشکلات مفصلی مفید است یا نه نیاز است.
 4. عوارض کمتر نسبت به روش‌های دیگر رفع چین و چروک 
  بوتاکس نسبت به برخی روش‌های دیگر حذف چین و چروک صورت عوارض عمومی کمتری دارد و اگر توسط پزشک با تجربه و مهارت به انجام برسد، نتایج رضایتبخش و طولانی مدت به همراه دارد.

معایب بوتاکس

 1. استفاده از بوتاکس می‌تواند اثرات منفی روی جنین مادران باردار داشته باشد. به همین دلیل نباید توسط زنان باردار مورد استفاده قرار گیرد.
 2. پس از استفاده از بوتاکس ممکن است نتوانید مانند قبل واکنش‌های احساسی در صورت خود داشته باشید. این مشکل معمولا بعد از مدتی برطرف می‌شود.
 3. استفاده از بوتاکس می‌تواند باعث ایجاد حساسیت شود.
 4. استفاده از بوتاکس ممکن است با برخی داروهای دیگر تداخل داشته باشد که لازم است قبل از انجام این کار، با پزشک خود مشورت کنید.

راهکار کاهش معایب و عوارض بوتاکس

پیش از اینکه تصمیم به استفاده از بوتاکس بگیرید، می‌بایست با پزشک خبره مشورت کنید، در نهایت این پزشک است که می‌تواند مشخص کند استفاده از بوتاکس و به چه شکلی برای شما مناسب خواهد بود.

بوتاکس مصرفی می بایست از برندهای معتبر و دارای مجوزهای لازم باشد لذا همواره برای این تزریق به مراکز مجاز رجوع کنید، استفاده از موارد غیر استاندارد و بدون کنترل‌های کیفی ممکن است عوارض ناخوشایندی برای شما به همراه داشته باشد.

همچنین تزریق بوتاکس می‌بایست توسط پزشک با تجربه انجام شود چرا که تزریق غیراصولی می‌تواند عوارض متعددی در پی داشته باشد. در عین حال مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس را حتماً با دقت فراوان رعایت کنید.