آر اف فراکشنال

آر اف فراکشنال چیست؟

آر اف فراکشنال جزء روش های غیرتهاجمی در عرصه ی جوانسازی پوست می باشد و باعث تحولی عظیم را در این عرصه شده است. این روش همانگونه که از نامش پیداست از امواج رادیویی استفاده می کند. وقتی این امواج در بافت پوست رد و بدل شوند تولید گرما میکنند که این تولید گرمادر پوست باعث تغییرات اساسی در پوست می شود. آراف فرکشنال با حروف اختصاری MRF نیز شناخته می شود.

 

آیا آر اف فراکشنال باعث جوانسازی پوست می شود؟

با گذشت عمر، پیر شدن بافت ها و سلول ها هم به سرعت انجام می شود. اما از آنجا که پوست انسان آشکارترین بافت بدن است، آثار پیری در این بافت، واضح تر است و می توان هر روزه آن را مشاهده کرد. به علاوه، پوست اولین سد دفاعی خارجی بدن محسوب می شود و به همین دلیل هر روز در معرض انواع صدمه های فیزیکی و شیمیایی محیطی خارجی و داخلی است پس بیشتر دچار تغییرات ظاهری مانند چین و چروک، لک، خشکی و… می شود.
قسمت هایی از پوست که سبب استحکام پوست می شود از رشته هایی به نام کلاژن و الاستین تشکیل شده است. این رشته ها طی روند پیری و آسیب های محیطی ساختار خود را از دست می دهند و طول آنها افزایش می یابد. به همین دلیل، شل و بی استحکام می شوند که نمود بیرونی آن ایجاد شلی و چین و چروک در پوست است. برای نوسازی کلاژن، باید کلاژن های قدیمی تخریب و کلاژن های جدید ساخته شود.

کلاژن ها انواع متفاوتی دارند که هر نوع در درجه حرارت خاصی شکسته می شود، پس برای نوسازی آن باید انرژی گرمایی را به صورت هدفمند به عمقی از پوست برسانیم که کلاژن در آن قرار دارد تا کمترین آسیب به بافت های اطراف برسد. برای این کار، دستگاه های RF (مخفف رادیوفرکوئنسی) به کار می روند. کار این دستگاه ها ایجاد گرما با امواج رادیوفرکوئنسی است که طیفی از نور هستند ولی چون به صورت غیرانتخابی ایجاد حرارت می کردند ، کارایی آنها کم و دارای عوارض بود.
با پیشرفت تکنولوژی، فرکشنال آر.اف به این منظور استفاده شد. این لغات از کلمه قطعه قطعه گرفته شده است به این ترتیب که تکه تکه در بافت پوست ایجاد حرارت می کند، بنابراین در قطعه ای از بافت که در آن گرما ایجاد می شود، کلاژن های قدیمی تخریب و نوسازی می شود و قسمت های اطراف فرصت خنک شدن و ترمیم به پوست می دهند.

 

مراحل انجام آر اف فرکشنال

مراحل انجام آر اف فرکشنال چگونه است؟

بهتر است در روز درمان، خانمها با پوست تمیز و بدون آرایش، و آقایان با صورت اصلاح شده مراجعه نمایند .ناحیه درمان با کرم های بی حسی موضعی پوشانده خواهد شد . بعد از ۳۰-۲۰ دقیقه پوست محل درمان شسته شده و ضدعفونی خواهد شد. جلسه درمانی بسته به محل درمان حدود ۲۵-۱۰ دقیقه طول خواهد کشید.قبل از شروع درمان هر فردی یک سری مخصوص خریداری میکند.

هرسری یا تیپ دستگاه برای جلوگیری از انتقال بیماری تنها جهت یک فرد قابل استفاده بوده و استفاده از آن جهت شخص دیگر(حتی نزدیکان) ممنوع است .بعد از درمان می توان با استفاده از کیسه یخ پوست را خنک و آرام نمود .استفاده از کرم ترمیم بعد از کیسه یخ به کاهش سریع تر التهاب پوست کمک میکند .

 

آر اف فراکشنال سوزنی

آر اف فراکشنال سوزنی چیست؟

در آر اف فراکشنال سوزنی در کسری از ثانیه امواج رادیویی به لایه‌های میانی و زیرین پوست واردمی شود و بتدریج به علت افزایش کلاژن سازی باعث شفاف شدن پوست، تنگ شدن منافذ باز پوست، سفت شدن صورت و نهایتا جوانسازی پوست می شود.

تفاوت آر اف فراکشنال سوزنی با ار اف های معمولی

 

آر اف فراکشنال معمولی

در آر اف فراکشنال معمولی قدیمی ( غیر سوزنی ) در پروسه جوانسازی پوست صورت تاثیر خیلی آرام و تدریجی بوده و پزشک مجبور است برای رسیدن به نتیجه مطلوب درمانی هم تعداد جلسات درمانی برای درمان چین و چروک و شلی و افتادگی صورت را زیاد کند (حدو ۸تا ۱۰جلسه) و یا اینکه هر جلسه باید وقت زیادی را برای انجام لیزر صرف کند (حدود ۱ ساعت ) تا به نتیجه مطلوب درمانی برسد.

آر اف فراکشنال سوزنی

در آر اف فراکشنال سوزنی با کم شدن تعداد جلسات درمانی کم (۳ تا ۴ جلسه) باعث کاهش جلسات درمانی شده است. در آر اف فراکشنال سوزنی تعدادی سوزن همزمان بسیار آرام و بدون درد وارد پوست می‌شود و مدت بسیار کوتاهی (یک دهم ثانیه) بعد از ورود سوزن‌ها به زیر پوست و در کسری از ثانیه امواج رادیوفرکانس مستقیم وارد می شود.

 

مقایسه آر اف فرکشنال ولیزر CO2

مقایسه آر اف فرکشنال ولیزر CO2

این دو تکنولوژی هر دو برای جوانسازی پوست به کار میروند که مکانیسم و اثرات متفاوتی دارند. با این تفاوت که لیزر CO2 به علت تهاجمی بودن بیشتر جنبه درمانی داشته و RF فرکشنال سوزنی در زیبایی کاربرد بهتری دارد. موارد زیر نمونه ای از تفاوتهای این دو تکنولوژی می باشد:

 • درصد بهبودی ناشی از فرکشنال رادیوفرکونسی در درمان شل شدگی و افتادگی پوست بیشتر از لیزر فرکشنال CO2 است.
 • میزان بهبودی اسکارهای آکنه ( جوش ) و اسکارهای جراحی و بخیه سطحی با لیزر فرکشنال دی اکسیدکربن بیش از فرکشنال رادیوفرکونسی است. در مورد نوع عمقی این ضایعات (جای جوش و اسکار زخم) معمولاً آر اف فرکشنال اثر بهتری دارد. زیرا محل اثر رادیوفرکوئنسی (RF) در لایه های عمقی می باشد.
 • برای فصول گرم سال و افرادی که پوست سبزه دارند RF بهتر است زیرا کمتر تهاجمی می باشد.
 •  برای افرادی که امکان استراحت بعد از درمان را ندارند و می خواهند سریع به سرکار برگردند RF بهتر است.
 • در صورت امکان ترکیب این دو روش اثر فوق العاده ای در درمان مشاهده می شود.

 

دستگاه آر اف فرکشنال ویواسه

دستگاه آر اف فرکشنال ویواسه

دستگاه ویواسه (Vivace) قویترین RF فراکشنال (سوزنی) است. که ترکیبی از فرکانس رادیویی چند سطحی و میکرونیدلینگ است. این دستگاه با استفاده از فرکانس رادیویی و با تحریک تولید کلاژن، پوست صورت، گردن، دست و بدن را سفت و مسطح می‌کند. در این روش ترکیبی از انرژی رادیوفرکانسی (ار اف) و سوزن‌های کوچک با روکش طلا استفاده می‌شود تا هر سوزن به عمق پوست نفود پیدا کند.

این فرآیند در دستگاه ویواسه بدون استفاده از مواد شیمیایی ناهنجار، تزریق ژل یا جراحی، باعث رشد کلاژن، الاستین و سلول‌های جدید در پوست می‌شود. این روش با انجام فرآیندهای بهبود طبیعی بدن کار می‌کند و کیفیت کلی پوست را بهبود می‌بخشد.

مزایای دستگاه ویواسه

بر خلاف سیستم‌های میکرونیدلینگ مشابه، مکانیسم اثر  دستگاه ویواسه تکنولوژی پیشرفته‌تری را برای کم کردن ناراحتی‌های غیر ضروری و کاهش درد ترکیب می‌کند و تاثیر نتایج را به حداکثر می‌رساند.

مزایای دیگر دستگاه ویواسه شامل موارد زیر است:

 • فرکانس‌ و عمق نفوذ در افراد مختلف با این دستگاه قابل تغییر است.
 • به لایه سطحی پوست آسیبی وارد نخواهد شد.
 • این روش کمتر تهاجمی است و به صورت سرپایی انجام می‌شود.
 • کاربرد این روش تاثیری در افزایش یا کاهش رنگدانه‌‌های پوست ندارد.
 • قابل استفاده برای انواع پوست می‌باشد.

مقایسه ویواسه و هایفو

ویواسه شبیه به سایر سیستم‌ های میکرونیدلینگی که قبلاً موجود بودند، عمل می‌کند. ویواسه یکی از معدود دستگاه‌ هایی است که تأییدیه FDA (سازمان غذا و داروی ایالات متحده) را بعد از طی مراحل دشوار مورد آزمایش قرار گرفتن، به دست آورده است.

دستگاه ویواسه همچنین بنا به دلایلی از جمله درمان می‌تواند با توجه به نیاز هر بیمار تنظیم شود، در آن از بیحسی موضعی استفاده می‌شود، قابلیت تغییر فرکانس‌ و عمق نفوذ برای حصول نتایج مختلف را دارد و در مقایسه با سایر درمان‌ های پوستی کمتر تهاجمی است.

در روش هایفو بدلیل تاثیر در لایه های عمقی پوست میتواند اثرات مخرب و جبران ناپذیری را برجای گذارد. همچنین با تشخیص پزشک هایفو یک تا حداکثر سه بار در طول سال قابل اجرا می باشد و اصولاً می بایست پس از دوره درمان یک تا یکسال نیم وقفه ایجاد شود.

 

مهمترین کاربردهای دستگاه آر اف فرکشنال

 1. سفت کردن پوست (Skin Tightening)
 2. درمان شلی پوست (Skin Laxity)
 3. سفت کردن غبغب و ناحیه فک
 4. جوانسازی و درمان چین و چروک های پوستی
 5. درمان ترشح بیش از حد چربی پوست (Excessive Sebum Secretion)
 6. درمان منافذ باز پوست (Enlarged Pores)
 7. اسکارهای آکنه (Acne Scar)
 8. درمان ترک های پوستی (Striae)
 9. درمان تعریق بیش از حد

آر اف فرکشنال

توصیه های پیش از آر اف فرکشنال

 1. عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن و دیکلوفناک از 5 – 7 روز قبل
 2. عدم استفاده از هر گونه مواد آرایشی بر روی پوست
 3. شستشوی پوست و تمیز کردن آن قبل از آر اف فرکشنال
 4. اگر سابقه ی زخم و جراحتی داشته اید که مدت زمان زیادی طول کشیده تا بهبود یابد.
 5. اگر داروهای خاصی به منظور رفع ضایعات پوستی خود مصرف می کنید پزشک خود را آگاه سازید. ( مانند مصرف روآکوتان یا ایزوترتینوئین برای درمان آکنه های شدید و حاد پوستی )
 6. ابتلا به بیماری های عفونی اعم از هپاتیت و …
 7. اگر سابقه ی جراحی زیبایی پوست مانند : بلفاروپلاستی ( جراحی زیبایی پلک ) ، تزریق بوتاکس و … داشته اید حتما با پزشک خود در میان گذاری

 

توصیه های پس از آر اف فرکشنال

 1. می توان بعد از درمان با استفاده از کیسه یخ پوست را خنک و آرام نمود
 2. مصرف ضد آفتاب بلافاصله بعد از درمان شروع می شود و مصرف منظم آن ضروری است
 3. پرهیز شدید از نور آفتاب تا برطرف شدن التهاب
 4. امتناع از شستن صورت تا 24 ساعت پس از درمان
 5. استفاده از پماد زینک بعد از درمان و هر 8 ساعت یکبار تا رفع التهاب
 6. استفاده از کرم ترمیم کننده یک هفته پس از درمان
 7. شستشوی ملایم پوست در روز درمان مجاز است ولی حتما از مصرف شوینده های قوی خودداری کنید
 8. پرهیز از مصرف الکل و داروهای ضد انعقاد خون تا برطرف شدن التهاب (مگر در موارد ضرورت پزشکی)
 9. اجتناب از استحمام، سونا و استخر در 24 ساعت نخست
 10. اجتناب از استفاده ی کرم های شب، ضد چروک، لایه بردار و کرم های لک تا رفع التهاب پوست
 11. بهتر است به مدت یک هفته شبها از یک کرم ترمیم استفاده نمایید.

 

عوارض احتمالی آر اف فرکشنال

عوارض جانبی آر اف فرکشنال به طور معمول کم و به صورت کوتاه مدت هستند، بسته به درمان ممکن است تورم ملایم و موقت، قرمزی و سوزش ایجاد شود.

 • قرمزی پوست حداکثر به مدت سه روز
 • لکه ی بعد از التهاب PIH

موارد منع آر اف فرکشنال

 • خانم های باردار
 • افرادی که فشار خون بالا دارند
 • افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند
 • افرادی که به تازگی پوستشان را برنزه کرده اند، یا در معرض نور خورشید قرار داشته اند
 • افرادی که از باتری قلب (پیس میکر) یا دفیبریلاتور قلب استفاده می کنند
 • افراد مبتلا به بیمارهایی چون التهاب شدید پوستی، کلوئید یا گوشت اضافه

 

هزینه جوانسازی پوست( آر اف فرکشنال )

هزینه جوانسازی (آر اف فرکشنال) VIVCE ویواسه:
نوبت اول هزینه سوزن آر اف + انجام آر اف2.600.000  تومان
جلسات بعد هر نوبت1.000.000  تومان

ورود به صفحه نوبت دهی

28 نظر برای «جوانسازی پوست (آر اف فرکشنال)»

 • لاله می‌گوید:

  سلام من حدود 43 سال سن دارم. مقداری شل شدگی پوست رو در ناحیه صورت دارم.
  آیا انجام آر اف فرکشنال می تونه مشکل شل شدگی پوست من رو حل کنه؟

  • با درود،
   به شکل کلی، انجام آر اف فرکشنال به کلاژن سازی و در نتیجه سفت شدن پوست کمک شایانی می کند با این حال تا قبل از معاینه توسط پزشک و تشخیص دقیق علت شلی پوست شما پاسخ قطعی برای درمان امکان پذیر نخواهد بود.
   شما می توانید از مشاوره رایگان و حضوری با پزشک در این مرکز برای تشخیص دقیق استفاده فرمایید.

 • hanieh_y می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  من ۱۸ سالمه و سندرم تخمدان پلی کیستیک دارم و صورتم ب این دلیل آکنه ی کیستیک داره . خواستم بدونم روش آر اف فرکشنال برای من موثر هست ک آکنه هامو محو بکنه ؟

 • سارا فرهادی می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من 20سالمه و در قسمت ران،باسن و سینه ترک پوستی(استریا)دارم آیا با لیزر ار اف ترک هام درمان میشن یا نه ؟

  • آر اف فرکشنال روش بسیار کار آمدی در رفع استریا ست، با این حال پیش از معاینه حضوری توسط پزشک، اظهار نظر قطعی در این مورد امکان پذیر نیست. توصیه می کنیم از جلسه مشاوره رایگان مرکز پارسیس در این خصوص استفاده فرمایید.

  • سپاس بابت یادآوری تان… قیمت ها به روز شد، در عین حال قیمت های صفحه “تعرفه ها”ی سایت مدام به روز رسانی می شود، شما می توایند تعرفه های بروز مرکز پارسیس را در این صفحه ملاحظه فرمایید.

 • سلام وقت بخیر ، من ار اف با ویواسه انجام دادم و بهم گفتن هر ۸ ساعت زنیک بزنم و صورتمو هم صبح و شب با شامپو بچه به خاطر پایین بودن ph بشورم و بعدشم ابرسان voche بزنم و گفتن تا یک هفته همین کارو انجام بدم ، ایا موردی داره من از ژل شستشوی بادی شاپ تی تری و ابرسان سیمپل مدل لایت استفاده کنم و اینکه ایا موردی داره من از cc کرم استفاده کنم ؟

  • با درود، فعلا تا زمانی که صورت تان التهاب دارد ترجیحاً تنها از پماد زینک استفاده کنید باقی موارد ممکن است باعث تحریک و حساس شدن پوست تان شوند.

  • درود بر شما؛
   هر دوی این روش های تاثیر مثبت فراوانی بر رفع منافذ باز پوست دارند اما اینکه کدامیک موثرتر خواهد بود قطعاً پس از معاینه حضوری پوست شما توسط پزشک مشخص می شود.

  • وقت شما بخیر، روش درمان پس از معاینه حضوری توسط پزشک تشخیص داده خواهد شد، در این مرکز ویزیت پزشک در امور زیبایی رایگان است و شما می توانید در این خصوص ضمن تماس با شماره های مرکز درخواست مشاوره حضوری بفرمایید.

 • ملیحه می‌گوید:

  باسلام… ممنون از اطلاعاتی که ارائه دادین… ولی اولین باره که میشنوم هایفو فقط ۱ بار میشه انجام گرفت… هایفو هر ۶ ماه ۱ بار و یا سالی یا ۳ سالی یکبار و هییییچ عوارضی نداره …
  ممنون

  • درود بر شما؛
   و ممنون بابت تذکر بجای شما، این اشتباه در مقاله اصلاح گردید “هایفو” با تشخیص پزشک بین یک تا 3 مرتبه در سال قابل اجراست و وقفه های زمانی بین “دوره درمان” متناسب با ماندگاری و تاثیر آن حدوداً یک تا یکسال و نیم می باشد.

 • سلام وقت بخیر
  من یک جلسه آر اف ویواسه انجام دادم.بقیه سوزن ها را هم بهم دادن وگفتن جلسات بعدی را برم.اما با توجه به اینکه ۳۱ سالم هست و اصلا افتادگی پوست ندارم و…
  خواستم دفعات بعدی رو انجام ندهم و هزینه اش رو صرف مزوژل کنم.به نظر شما خوبه؟ یا حتما باید دو جلسه دیگم RF برم ؟؟
  چون نتیجه اش طولانی مدت هست و حتما باید جلسات متعدی بروم و هزینه برم هست تمایلی ندارم به این روش درمانی.

  • وقت شما هم بخیر؛
   آر آف فرکشنال تنها برای افتادگی پوست کاربرد ندارد، باید دید پزشک شما به چه منظور این روش درمان را برای تان توصیه کرده است… در هر حال توصیه می شود به راهکار پزشک تان اعتماد کنید چرا که ایشان از نزدیک وضعیت شما را مورد مشاهده و معاینه قرار داده است.

 • آیا میشود با یک جلسه ار اف ویواسه از ادامه دادن منصرف شد و روش دیگری را انجام داد مث مزوتراپی پوست یا پلاسما درمانی را شرو کرد؟

  • وقت بخیر؛
   انتخاب روش درمان تنها با تشخیص پزشک و پس از معاینه حضوری امکان پذیر است، توصیه می شود در این مورد مجدداً با پزشک تان مشاوره حضوری داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *