درمان میگرن با بوتاکس

درمان میگرن با بوتاکس چگونه است؟

شاید برای خیلی‌ها درمان میگرن با بوتاکس موضوعی تعجب برانگیز باشد. زیرا تصور عموم مردم درمورد تزریق بوتاکس به راهکاری برای از بین بردن چین و چروک نواحی مختلف صورت ختم می‌شود. اما تزریق بوتاکس در بسیاری از افراد که از بیماری های مزمن پزشکی رنج می برند نیز موجب تسکین شده است. در سال‌های اخیر، بوتاکس برای استفاده به عنوان درمان میگرن مزمن تأیید شد و تعداد زیادی از بیماران این روش درمان را موفقیت آمیز دانستند. اگر شما نیز جزو آن دسته از افراد هستید که به درمان میگرن با این روش فکر می‌کنید، آیا می‌دانید که قبل از آن چه نکاتی را باید مدنظر داشته باشید؟

چه نوع سردردی با بوتاکس درمان می‌شود؟

بوتاکس فقط برای میگرن‌های شدیدی استفاده می‌شود که مورد تأیید سازمان غذا و دارو است. این بدین معنی است که سردرد باید بیش از ۱۵ روز در هر ماه به طول بیانجامد. درواقع آزمایش‌ها نشان داده است که هرچه سردردها بیشتر باشد، کارایی بوتاکس هم بیشتر خواهد بود. بنابراین بوتاکس برای بیمارانی که کمتر از 15 روز در ماه سردرد دارند، توصیه نمی شود.

نحوه عملکرد بوتاکس جهت جلوگیری از سردردهای میگرنی

درمان میگرن با بوتاکس

بوتاکس در اطراف فیبرهای عامل درد که در سردرد نقش دارند، تزریق می شود. بوتاکس با قرار گرفتن در انتهای عصب موجب جلوگیری انتشار مواد شیمیایی که در انتقال درد نقش دارند، می‌شود. که این عامل از فعال شدن شبکه های درد در مغز جلوگیری می کند. بوتاکس عاملی است که قبل از شروع سردرد از آن جلوگیری می‌کند، اما این کار اندکی زمانبر است. عموما برای درمان میگرن با بوتاکس دو دوره درمانی نیاز است که هر دوره حدود ۱۰-۱۲ هفته به طول می‌انجامد. اکثر بیمارانی که با این روش درمان شده‌اند اظهار داشتند که پس از دو دوره درمان میگرن با بوتاکس، تعداد روزهایی که سردرد داشته اند ۵۰ درصد کاهش داشته است.

درمان میگرن با بوتاکس برای چه رده سنی استفاده می‌شود؟

سازمان غذا و دارو درمان میگرن با بوتاکس را در بزرگسالانی که 18 سال یا بیشتر دارند تأیید می کند. در صورت استفاده این روش برای افرادی که زیر ۱۸ سال دارند ممکن است شرکت‌های بیمه هزینه‌ی آن را پرداخت نکنند.

نحوه درمان به چه شکل است؟

معمولا هر جلسه درمانی ممکن است ۲۰ دقیقه به طول بیانجامد. دکتر برای تزریق بوتاکس از یک سوزن بسیار کوچک استفاده می کند. وی مقداری بوتاکس را به عضلات کم عمق پوست تزریق می کند. هر دوره درمانی معمولاً شامل 31 تزریق در هفت ناحیه اصلی در  سر و گردن است. شایعترین عارضه جانبی ناشی از درمان میگرن با بوتاکس، درد در ناحیه گردن است که توصیه می‌شود برای کاهش درد از کیسه یخ استفاده شود. برای حصول نتیجه مناسب از این روش صبور باشید، چرا که برای مشاهده اثرات این روش ممکن است شش ماه به انتظار بنشینید.