بسیاری از لیزرها از کنتراست بین مو و پوست اطراف برای هدف قرار دادن فولیکول مو استفاده می کنند. به عنوان مثال، موهای تیره بر پوست روشن نسبت به موهای تیره برپوست تیره یا موهای روشن برپوست روشن با موفقیت بیشتری درمان می شوند. برای دستیابی به بهترین نتایج و اطمینان از ایمنی آن باید دستگاه لیزر موهای زائد را مناسب با نوع پوست خود انتخاب کنید. در این رابطه پزشک یا اپراتور به شما کمک خواهد کرد.

 

انتخاب دستگاه مناسب بر اساس رنگ پوست

امروزه حداقل پنج دستگاه مختلف لیزر موهای زائد داریم که برخی از دستگاه ها حتی برای استفاده در خانه نیز تایید شده اند. لیزر موهای زائد یکی از رایج ترین و در دسترس ترین روش های درمانی برای حذف موهای زائد است.

تفاوت ‌های اصلی در مورد دستگاه های لیزر موی زائد در این است که هر فناوری برای نوع خاصی از رنگ پوست و مو مناسب است. درک رنگ پوست برای لیزر ایمن و موثر موهای زائد ضروری است. از طرفی نتیجه گیری را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی، برخی از لیزرها با استفاده از پالس های طولانی تر و سیستم های خنک کننده، بر چالش های کنتراست رنگ پوست و مو غلبه کرده اند. بنابراین می توانند برای طیف گسترده ای از رنگ پوست و مو استفاده شوند.

برای رنگ پوست من چه لیزری مناسب است؟

 بهترین دستگاه لیزر برای پوست روشن

نوع پوست و رنگ موی شما فاکتورهای مهمی در انتخاب دستگاه لیزر مناسب هستند. لیزر الکساندرایت برای افرادی که پوست روشن و موهای تیره دارند بهترین کارایی را دارد. این دستگاه روی پوست های تیره کمتر موثر است زیرا ملانین را هدف قرار می دهد که به وفور در پوست تیره وجود دارد.

 

بهترین دستگاه لیزر برای پوست تیره

لیزرهای دایود برای انواع پوست از جمله پوست تیره مناسب هستند، زیرا می توانند بدون آسیب به پوست به عمق بیشتری نفوذ کنند. این لیزر روی موهای نازک با رنگ روشن تاثیر کمتری دارد.

دیگر مقالات پارسیس: لیزر موهای زائد صورت به همراه قیمت | آیا لیزر باعث لک می شود؟

کدام دستگاه لیزر برای هر نوع پوستی مناسب است؟

لیزرهای دایود، پلاتینیوم و پلاتینیوم پلاس تطبیق پذیری بالایی ارائه می دهند و می توانند روی طیف وسیعی از رنگ پوست و مو موثر باشند. آنها برای افرادی با پوست قهوه ای متوسط تا روشن و موهای تیره مناسب هستند. اطمینان از اینکه دستگاه لیزری که انتخاب می کنید با نوع پوست و رنگ موی شما مطابقت دارد، اولین قدم برای تجربه موفق حذف موهای زائد با لیزر است.

 

آیا انتخاب دستگاه مناسب بر نتایج لیزر تاثیرگذار است

حذف موهای زائد با لیزر از طریق یک واکنش فتوترمال توسط دستگاه های مختلف انجام می شود که در آن فولیکول مو آسیب می بیند در حالی که تاثیری روی پوست نمی گذارد. انرژی از طریق لیزر به صورت پالس وارد پوست می شود و از طریق مکانیسمی به نام فتوترمولیز به ناحیه مورد نظر منتقل می شود.

انتخاب دستگاه لیزر موهای زائد مناسب برای نوع پوست شما گامی اساسی برای دستیابی به پوستی صاف و بدون مو است. با درک نوع پوست و رنگ مو، ارزیابی گزینه ‌های درمانی حرفه ای ‌تر شده و می تواند به کسب نتایج رضایت بخش کمک کند. از طرفی بودجه شما را نیز هدر نمی دهد. لیزر موهای زائد می تواند یک راه حل تغییر دهنده زندگی باشد و حس اطمینان و رهایی از مبارزه دائمی با موهای ناخواسته را فراهم کند.

رنگ پوست برای لیزر

لیزر مناسب موهای روشن

افراد با پوست روشن معمولا ملانین کمتری در پوست خود دارند که آن ها را به کاندیدای خوبی برای لیزر موهای زائد تبدیل می کند. تضاد بین رنگ مو و رنگ پوست به دستگاه لیزر اجازه می دهد تا به طور انتخابی فولیکول های مو را بدون آسیب بیش از حد به پوست اطراف هدف قرار دهد. لیزر الکساندرایت برای حذف موهای زائد این افراد بسیار مناسب است.

دیگر مقالات پارسیس: مرکز لیزر آقایان در بلوار کشاورز تهران

چه لیزری برای موهای تیره مناسب است؟

افرادی که پوست تیره تری دارند محتوای ملانین پوست آنها بیشتر است که تشخیص بین مو و پوست اطراف را برای دستگاه لیزر چالش برانگیزتر می کند. این خطر وجود دارد که لیزر باعث آسیب های پوستی مانند سوختگی یا هیپرپیگمانتاسیون شود. سیستم‌ های لیزری پیشرفته، مانند دایود گزینه های ایمن تری برای افراد با پوست تیره هستند.

 

موهای من کرکی است آیا لیزر موثر است؟

موهای کرکی بسیار ظریف هستند و در تمام قسمت های بدن به جز کف دست و پا یافت می شوند. این موها بسیار کمرنگ هستند و دردسر خاصی ایجاد نمی کنند با اینحال برخی افراد دوست دارند آنها را با لیزر حذف کنند. موهای کرکی را می توان با لیزر از بین برد اما تعداد جلسات بیشتری ممکن است برای حذف آنها نسبت به موهای ضخیم و تیره لازم باشد. چنانچه موهای کرکی شما با موهای نواحی دیگر کنتراست ایجاد نمی کند بهتر است از لیزر نواحی بسیار کرکی صرفنظر کنید.

 

در چه حالت لیزر بهترین تاثیر را دارد؟

افرادی که پوست روشن و موهای تیره تری دارند معمولا محتوای ملانین پوست آنها کمتر است بنابراین لیزر موهای زائد برای این افراد بهترین نتایج را به دنبال دارد. تضاد بین رنگ مو و رنگ پوست به لیزر اجازه می دهد تا به طور انتخابی فولیکول های مو را بدون آسیب رساندن به پوست اطراف هدف قرار دهند و در نتیجه بیشترین کارایی را در این حالت ارائه خواهد داد.

دیگر مقالات پارسیس: لیزر شاتی یا رولی کدام بهتر است؟

من برنزه کرده ام لیزر برای من مناسب است؟

اگر پوست خودتان را برنزه کرده اید، توصیه می شود حداقل تا دو هفته از لیزر موهای زائد خودداری کنید زیرا افزایش ملانین احتمال آسیب دیدن پوست را افزایش می دهد. پس از 2 الی 3 هفته با مشورت پزشک می توانید از دستگاه های لیزری که برای افراد با پوست تیره تر مناسب هستند یعنی لیزر دایود برای حذف موهای زائد استفاده نمایید.

 

آیا لیزر می تواند باعث تغییر رنگ پوست شود؟

لیزر موهای زائد می تواند تأثیر مفیدی بر رنگ پوست شما به صورت موقت و دائمی داشته باشد. در کوتاه مدت، لیزر موهای زائد به طور قابل توجهی رنگدانه های ناشی از ملانین بیش از حد در پوست را کاهش می دهد و به آن رنگ روشن تر و یکنواخت می بخشد. لیزر درمانی می تواند به طور موثر لکه های پیری، لکه های خورشیدی و هر گونه تغییر رنگ دیگری را روی پوست شما محو کند.

با اینحال در برخی افراد، لیزر موهای زائد ممکن است باعث قرمزی موقت یا هیپرپیگمانتاسیون (تیره شدن) پوست شود. این واکنش ها معمولا گذرا هستند و در عرض چند هفته برطرف می شوند.

 

لیزر مناسب پوست سبزه و گندمی

پوست سبزه و گندمی رنگ غالب پوست در نژاد ایرانی است. برای این رنگ پوست دستگاه لیزر دایود بهترین گزینه است زیرا طیف گسترده ای از کنتراست پوست و مو را پوشش می دهد. این دستگاه احتمال سوختن پوست و هیپرپیگمانتاسیون را کاهش داده و با ایمنی عالی فقط موهای زائد را تحت تاثیر قرار می دهد.

دیگر مقالات پارسیس: لیزر بیکینی آقایان

جدول تطبیق لیزر مناسب با نوع پوست

رنگ پوستلیزر مناسبلیزر نامناسب
پوست روشن و سفیدالکساندرایت، پلاتینیوم، پلاتینیوم پلاس، تیتانیوم، تیتانیوم پلاسلیزرهای دایود
پوست سفیدالکساندریت، پلاتینیوم، پلاتینیوم پلاس، تیتانیوم، تیتانیوم پلاسلیزرهای دایود
پوست گندمیدایود، پلاتینیوم، پلاتینیوم پلاس، تیتانیوم، تیتانیوم پلاسالکساندرایت
پوست سبزه روشنالکساندرایت، دایود، پلاتینیوم، پلاتینیوم پلاس، تیتانیوم، تیتانیوم پلاسندارد
پوست سبزه تیرهدایود، پلاتینیوم، پلاتینیوم پلاس، تیتانیوم، تیتانیوم پلاسالکساندرایت
پوست قهوه ای تیره و سیاهدایود، پلاتینیوم، پلاتینیوم پلاس، تیتانیوم، تیتانیوم پلاسالکساندرایت

 

 

منبع:

naderm.com/laser-hair-removal-and-different-skin-types-the-fitzpatrick-scale

medium.com/@mshape.dms/choosing-the-right-laser-hair-removal-machine-for-your-skin-type-f05676afa28e