اگر به حذف دائمی موهای زائد فکر می کنید روش های زیادی وجود دارد. روش های مختلف حذف موهای زائد از نظر فرآیند کلی، هزینه و ماندگاری نتایج متفاوت هستند. بهترین روش های حذف دائمی موی زائد برای شما بستگی به راه حلی دارد که به دنبال آن هستید و اینکه چقدر می خواهید هزینه کنید. از بین روش های موجود برای حذف دائمی موهای زائد می توان به لیزر، الکترولیز و نور پالسی شدید (IPL) اشاره کرد.

روش های حذف مو زائد

معرفی انواع روش های حذف دائمی مو

حذف دائمی مو به روش های مختلفی امکان پذیر است. آنها با مکانیسم های مختلف فولیکول های مو را تخریب می کنند و بدین ترتیب باعث می شوند موها دیگر رشد نکنند. در ادامه انواع روش های حذف دائمی مو شرح داده شده است.

نور پالسی شدید  (IPL)

نور پالسی شدید  (IPL) یک دستگاه نوری است که از یک چراغ برای ساطع کردن طول موج وسیع نور استفاده می‌ کند. این امر باعث می شود اساساً با لیزری که تنها یک طول موج نور ساطع می کند، تفاوت اساسی داشته باشد. فیلترهایی بر روی IPL اعمال می شوند تا طول موج ساطع شده بسته به هدف آن محدود شود. برای رفع موهای زائد، IPL  ملانین موجود در مو را هدف قرار دهد.  IPL بطور انتخابی ملانین موجود در ساقه و فولیکول مو را گرم کرده و از بین می‌ برد بنابراین باعث ریزش مو و کاهش رشد مو می ‌شود.

مقالات پارسیس: درباره مزایا و معایب لیزر موهای زائد بیشتر بدانید

الکترولیز

الکترولیز روشی است که فولیکول مو را از بین می برد. در طول الکترولیز، یک سوزن یا سیم ظریف به فولیکول‌ های مو وارد می ‌شود و جریان الکتریکی را به فولیکول مو می رساند که به آن آسیب می‌ زند یا برای همیشه از بین می‌ برد. الکترولیز می ‌تواند منجر به حذف دائمی موهای زائد می شود و احتمالاً نیازی به جلسات پیگیری و نگهداری نیست.  برخلاف IPL و لیزر روی هر رنگ مویی قابل استفاده است.

 

لیزر موهای زائد

مانند IPL، دستگاه لیزر موهای زائد نوری را ساطع می ‌کند که ملانین موجود در ریشه مو را هدف قرار داده و در نهایت آن را از بین می برد. اکنون انواع لیزر برای هر نوع رنگ پوست و مویی در دسترس است و نتایح عالی ارائه می دهند. جلسات متعدد لیزر موهای زائد، رشد مو را به میزان قابل توجهی کاهش داده و نواحی مختلف بدن را به طور موثر و سریع هدف قرار می دهد. همچنین می تواند کمک کند برای همیشه از شر موهای زائد خلاص شوید.

 

روش های خانگی و گیاهان دارویی

روش های خانگی و گیاهان دارویی زیادی برای رفع موهای زائد و کاهش رشد آنها وجود دارد. اما آنها به ندرت می توانند موهای زائد را بطور کلی حذف کنند. وکس، دستگاه های اپیلاتور و بند انداختن روش های موقت حذف موها هستند که ممکن است به مرور باعث کاهش رشد موها شوند. اما چون فولیکول مو را تخریب نمی کنند به عنوان روش دائمی حذف موهای زائد در نظر گرفته نمی شوند.

از بین این روش های خانگی می توان به ترکیب زاج سفید و گلاب، پاپایای خام و آلوئه ورا، روغن رازیانه و آب سیر اشاره کرد که می توانند تا حدی به کاهش موهای زائد کمک کنند.

مقالات پارسیس: حقایق و تصورات نادرست در مورد لیزر موهای زائد

روش های کلینیکی برای حذف دائمی موهای زائد

روش های کلینیکی حذف موهای زائد شامل IPL، لیزر و الکترولیز است. این روش ها فولیکول های مو را تخریب کرده و مانع رشد مجدد آنها می شوند. لیزر با پرتوی نور و الکترولیز با استفاده از الکتریسیته ریشه مو را هدف قرار داده و آن را از بین می برد.

 

آیا در یک جلسه می توان موهای زائد را از بین برد؟

خیر لیزر موهای زائد برای از بین بردن موثر موهای ناخواسته به جلسات متعددی نیاز دارد. موهای بدن چرخه های رشد مختلفی دارند و لیزر فقط موهایی که در مرحله رشد فعال قرار دارند را هدف قرار می دهد. از آنجاییکه در هر جلسه فقط 15 درصد از موها در مرحله رشد فعال هستند پس شما حداقل به 4 جلسه لیزر نیاز خواهید داشت.

مقالات پارسیس: چرا لیزر روی موی سفید اثر ندارد؟ معرفی بهترین روش حذف موی سفید

الکترولیزر یا لیزر کدام بهتر است؟

الکترولیزر و لیزر هر کدام مزایا و معایبی دارند که می توانید با آگاهی از آنها تصمیم بگیرید کدامیک برای شما بهتر است. لیزر برای مناطق وسیع تر بدن مناسب است و از نظر هزینه نیز مقرون به صرفه تر خواهد بود. الکترولیز برای مناطق کوچکی مانند پشت لب، چانه و موهای سفید صورت که تعدادشان زیاد نیست موثر است و لازم است هر هفته درمان را تکرار کنید.

لیزر مو زائد

پیشنهاد پزشکان برای حذف دائمی مو؟

قطعا به دلیل ایمنی، سرعت، تاثیرگذاری و منطقه تحت پوشش پزشکان برای حذف دائمی موها لیزر را پیشنهاد می دهند. لیزر در هر جلسه تعداد بالایی از موهای زائد را هدف قرار داده و آنها را از بین می برد. شما بعد از جلسه دوم شاهد کاهش رشد موهای زائد در مناطق تحت درمان خواهید بود و این روند ادامه خواهد داشت تا موها کاملا از بین بروند.

مقالات پارسیس: دلیل جوش زدن بعد لیزر و بهترین شیوه پیشگیری از آن

آیا حذف دائمی موی زائد می تواند باعث پشیمانی شود؟

اگر خواستار پوستی صاف و بدون مو هستید هرگز از حذف دائمی موها پشیمان نشده و برعکس از این کار لذت خواهید برد. با حذف دائمی موها دیگر نیازی به صرف زمان برای مو زدایی نخواهید داشت و این مسئله خصوصا در افراد پر مو بسیار لذت بخش است.

 

بهترین شیوه برای حذف دائمی موی زائد ناحیه تناسلی؟

برای حذف دائمی موی زائد ناحیه تناسلی می توانید از دستگاه های IPL، الکترولیز یا لیزر استفاده کنید. با اینحال بهترین و ایمن ترین روش برای از بین بردن موهای زائد نواحی تناسلی استفاده از لیزر است.

مقالات پارسیس: مرکز لیزر آقایان در بلوار کشاورز تهران

آیا دارویی برای حذف دائمی مو وجود دارد؟

برای حذف موهای زائد در خانم ها که می تواند به دلیل بیماری هیرسیوتیسم رخ می دهد داروهایی مانند اسپیرینولاکتون و قرص های هورمونی مورد استفاده قرار می گیرد که باعث تعدیل رشد موها می شوند ولی تاثیری در حذف دائمی موها ندارند. علاوه بر این کرم های کاهش رشد مو نیز اکنون در دسترس هستند که می توانند تراکم موها را کاهش دهند و به تدریج آنها را از بین ببرند که برای افراد پر مو جوابگو نیست.

 

منابع:

www.cambridgeskinandwellness.com/unveiling-the-magic-of-laser-hair-removal-how-it-works-who-it-s-for-and-more

www.forbes.com/health/wellness/hair-removal-methods

theaestheticscentre.com/permanent-hair-removal-options