جوش بعد از لیزر مو های زائد به عنوان یکی از عوارض لیزر شناخته می شود که اغلب به دلیل حساس بودن پوست فرد، عدم رعایت مراقبت های قبل از انجام لیزر، استفاده از دستگاه لیزر نامناسب و عدم رعایت بهداشت دستگاه توسط اپراتور لیزر ایجاد می شود. بنابراین بهتر است برای پیشگیری از این عارضه پوستی قبل از انجام لیزر نکات مراقبتی لازم را انجام دهید و همچنین از رعایت بهداشت کلینیک نیز مطمئن شوید.

دلیل جوش بعد لیزر

دلیل جوش زدن بعد از لیزر موهای زائد چیست؟

جوش بعد از لیزر موهای زائد به عنوان یک عارضه شایع اغلب به دلایل زیر ایجاد می شود:

 

1. استفاده از کرم زینک اکساید

همانطور که می دانید کرم زینک اکساید اغلب پس از انجام لیزر استفاده می شود. استفاده بیش از اندازه این کرم به دلیل بستن منافذ پوست باعث ملتهب شدن پوست و بروز جوش می شود. بنابراین پس از لیزر بهتر است فقط یک لایه نازک از این کرم را بر روی پوست استفاده کنید.

 

2. عدم تنظیم مناسب دستگاه لیزر

پرتو لیزر با گذشتن از پوست به ریشه مو رسیده و فولیکول مو را از بین می برد. در صورتی که اپراتور لیزر تخصص کافی برای تنظیم تعداد و زمان پالس برای هر نوع پوست و مویی نداشته باشد باعث ایجاد جوش و التهابات پوستی می شود.

 

3. داشتن پوست حساس

افرادی که پوست حساسی دارند اغلب نسبت به سایر افراد بیشتر دچار التهابات پوستی می شوند. بنابراین ممکن است لیزر موهای زائد باعث جوش و قرمزی پوست شود که البته این عارضه موقت بوده و بعد از چند روز از بین می رود.

دیگر مقالات پارسیس: هزینه لیزر کل بدن چقدر است؟ قیمت لیزر فول بادی سال 1403

4. داشتن پوست چرب

افرادی که پوست چرب دارند نیز اغلب به دلیل منافذ بسته پوست دچار تحریکات پوست می شوند. لیزر با تشدید ترشح چربی باعث می شود که جوش های بیشتری در این افراد به وجود آید. بنابراین بهتر است قبل از انجام لیزر از محصولات مناسب پوست چرب استفاده کنید.

 

5. داشتن بیماری های خاص

تحقیقات نشان داده است افرادی که دچار بیماری هایی مانند عفونت های پوستی، دیابت و یا اختلالات سیستم ایمنی هستند اغلب پس از لیزر بیش از سایر افراد دچار جوش و التهابات پوستی می شوند. بنابراین در صورت ابتلا به این بیماری ها و یا مشکلات هورمونی قبل از انجام لیزر با پزشک مشورت کنید.

 

6. عدم رعایت بهداشت دستگاه لیزر

عدم رعایت بهداشت و آلوده بودن هندپیس لیزر یکی از مهمترین دلایل ایجاد جوش بعد از انجام لیزر موهای زائد است. بنابراین قبل از انجام لیزر از بهداشت کاور، ملحفه ها و همچنین تعویض هندپیس لیزر مطمئن شوید.

 

7. عدم رعایت مراقبت های بعد و قبل از لیزر

بسیاری از افراد به دلایل نامعلوم نسب به مراقبت های قبل و بعد از انجام لیزر موهای زائد بی توجه هستند. به همین دلیل اغلب پس از انجام لیزر پوست آنها دچار التهاب و جوش می شود. بنابراین اگر به سلامت پوست خود اهمیت می دهید مراقبت های قبل و بعد از انجام لیزر را جدی بگیرید و رعایت کنید. به عنوان مثال به طور مداوم از ضدآفتاب استفاده کنید و قبل از انجام لیزر، پوست را کاملا از آلودگی پاک کنید و بعد از انجام لیزر نیز از دوش آب گرم و سونا خودداری کنید.

 

8. عدم استفاده از دستگاه لیزر مناسب

قبل از انجام لیزر بهتر است در مورد کلینیک و تجهیزات لیزر آن اطلاعات کافی به دست آورید. زیرا در صورت عدم استفاده از دستگاه لیزر با طول موج مناسب پوست شما دچار جوش و التهابات پوستی خواهد شد.

دیگر مقالات پارسیس: برای رنگ پوست من چه لیزری مناسب است؟ معرفی لیزر مناسب

دلیل جوش بعد لیزر

راههای پیشگیری از جوش زدن پس از درمان موهای زائد

 

برای پیشگیری از ایجاد جوش پس از انجام لیزر موهای زیر بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

  • پس از انجام لیزر در صورت خارج شدن از منزل حتما از کرم ضد آفتاب مناسب استفاده کنید. همچنین از برنزه کردن پوست خودداری کنید زیرا دستگاه سولاریوم می تواند باعث ملتهب شدن پوست بعد از انجام لیزر شود.
  • بعد از انجام لیزر از دوش آب داغ خودداری کنید همچنین بهتر است از محصولات آرایشی و ترکیبات لایه بردار تا 24 ساعت استفاده نکنید.
  • بعد از انجام لیزر به استخر نروید زیرا کلر می تواند به شدت پوست لیزر شده را تحریک کند و علاوه بر این بهتر است از شوینده های صابونی ملایم برای شستن پوست استفاده کنید.

 

جوش های بعد از لیزر تا چه مدتی ماندگار هستند

جوش بعد از لیزر به عنوان یکی از عوارض کوتاه مدت لیزر جای نگرانی ندارد زیرا پس از مدتی از بین خواهد رفت. این عارضه اغلب با کاهش التهابات کمتر می شود و این جوش ها پس از حدود یک هفته تا ده روز کاملا محو خواهند شد. با اینحال اگر التهابات کاهش پیدا نکرده و یا بیشتر شدند لازم است فورا به پزشک مراجعه کنید.

دیگر مقالات پارسیس: مرکز لیزر آقایان در بلوار کشاورز تهران

ایا لک جوش های بعد از لیزر روی پوست باقی می ماند

لک جوش هایی که پس از انجام لیزر بر روی پوست ایجاد می شوند معمولا بعد از حدود یک هفته به خودی خود از بین می روند و جای آنها نیز به صورت لک بر روی پوست باقی نخواهد ماند. البته در صورتی که جوش و التهاب شدیدی تجربه کردید به منظور جلوگیری از ایجاد لک به پزشک مراجعه کنید.

 

بهترین شیوه درمان جوش های بعد از لیزر

بطور کلی جوش هایی که بعد از لیزر ایجاد می شوند پس از چند روز از بین می روند. اما برای کاهش التهاب درمان جوش می توانید از روش های زیر برای استفاده کنید.

  • از کیسه یخ استفاده کنید زیرا می تواند به سرعت التهاب پوست را برطرف کند.
  • استفاده از مقدار کمی کرم و یا پماد ضدجوش می تواند به کاهش التهاب پوست بعد از لیزر کمک زیادی کند.
  • در صورت داشتن پوست چرب استفاده از بخور گیاه بابونه به همراه رزماری با کمک به بازشدن منافذ پوست می تواند از ایجاد جوش و قرمزی بعد از لیزر جلوگیری کند.
  • یکی از بهترین تسکین دهنده های پوست ملتهب، ژل آلوئه ورا است. ژل آلوئه ورا به سرعت پوست را تسکین داده و از ایجاد قرمزی و جوش جلوگیری می کند.

دیگر مقالات پارسیس: بایدها و نبایدهای لیزر موی زائد واژن

در صورت جوش زدن بعد از لیزر باید چه کنیم

در صورتی که پس از انجام لیزر با عارضه جوش روبه رو شدید بهتر است با پزشک پوست و زیبایی مشورت کنید. در صورتی که شدت جوش و التهابات شدید باشد بهتر است به یک متخصص پوست مراجعه کنید. با توجه به شدت التهاب پوست، پزشک داروهای موضعی و یا خوراکی را برای شما تجویز خواهد کرد.