لیزر موهای زائد فولیکول ‌های مو را غیر فعال می ‌کند تا تولید مو متوقف شود. با اینحال بسیاری از افراد بهبود رنگ پوست خود پس لیزر موهای زائد را گزارش کرده اند. لیزر به طور کلی بر رنگ پوست شما تأثیر نمی گذارد اما می تواند با کاهش رنگدانه های پوست و از بین بردن فولیکول های مو تا حدودی باعث روشن تر شدن پوست شود. در برخی موارد، لیزر موهای زائد ممکن است به کاهش مشکلات رنگدانه پوست مانند لکه های تیره و ملاسما نیز کمک کند.

شفافیت پوست با لیزر مو

عملکرد لیزر موهای زائد چگونه است؟

لیزر موهای زائد با هدف قرار دادن انتخابی رنگدانه ملانین موجود در فولیکول های مو کار می کند. پرتو نور ساطع شده از لیزر توسط ملانین موجود در ساقه و فولیکول مو جذب شده و تبدیل به گرما می شود. گرمای ایجاد شده به فولیکول آسیب رسانده و از رشد موها جلوگیری می کند. پوست اطراف معمولاً با مکانیسم‌ های خنک ‌کننده مانند ژل‌ ها محافظت می‌ شود تا ناراحتی را به حداقل برساند و خطر آسیب پوست را کاهش دهد.

جلسات متعددی معمولاً برای کسب نتایج مطلوب مورد نیاز است زیرا لیزر موهای زائد فقط بر فولیکول های مو در مرحله رشد فعال تأثیر می گذارد. از آنجایی که چرخه رشد مو در بین افراد متفاوت است، چندین درمان برای هدف قرار دادن فولیکول های مو در مراحل مختلف رشد ضروری است.

انواع مختلفی از دستگاه های لیزر اکنون برای رفع موهای زائد در دسترس است که انتخاب بهترین آنها به عوامل مختلفی مانند نوع پوست، رنگ مو و ناحیه درمان بستگی دارد.

لیزر موهای زائد زمانی بهترین عملکرد را دارد که رنگ پوست شما روشن تر از رنگ موهای ناخواسته تحت درمان باشد. این کنتراست بالاتر به لیزر اجازه می دهد تا به خوبی جذب رنگدانه فولیکول مو شود.

دیگر مقالت پارسیس: حقایق و تصورات نادرست در مورد لیزر موهای زائد

قبل و بعد لیزر مو

چگونه لیزر باعث روشن و شفاف شدن پوست می شود؟

لیزر موهای زائد به عنوان یک راه حل طولانی مدت برای رفع موهای ناخواسته سال های اخیر محبوبیت پیدا کرده است. این روش زیبایی از پرتوهای لیزر متمرکز برای هدف قرار دادن فولیکول های مو استفاده می کند که منجر به آسیب آنها و متعاقبا کاهش رشد مو می شود. با این حال، درک ارتباط بین لیزر موهای زائد و رنگ پوست و همچنین عواملی که ممکن است بر روشن شدن پوست تأثیر بگذارند، ضروری است.

لیزر موهای زائد به خودی خود برای روشن کردن پوست نیست. هدف اصلی این روش آسیب رساندن به فولیکول های مو و مهار رشد مو است. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که لیزر درمانی گاهی اوقات می تواند اثرات ثانویه بر روی پوست داشته باشد که شامل روشن شدن یا تیره شدن پوست است.

لیزر موهای زائد به طور بالقوه می تواند پوست را روشن کند، به خصوص در افرادی که رنگ پوست تیره تر دارند. انرژی لیزر می تواند تولید ملانین در پوست را مختل کند و منجر به کمرنگ شدن یا روشن شدن نواحی تحت درمان شود.

دیگر مقالت پارسیس: چند روز قبل و بعد لیزر شیو کنیم؟ نحوه شیو بین جلسات لیزر

عملکرد لیزر روی موهای زیر پوستی؟

همانطور که گفتیم لیزر موهای زائد فولیکول های مو را از بین برده و مانع رشد موها می شود. بنابراین یکی از بهترین روش های موجود برای خلاصی از موهای زیر پوستی است. با از بین رفتن فولیکول های مو دیگر مویی رشد نمی کند بنابراین موهای زیر پوستی نیز وجود نخواهند داشت و شما می توانید از پوستی زیبا و یکنواخت لذت ببرید.

روشن شدن پوست با لیزر مو

آیا لیزر می تواند باعث تغییر رنگ دائمی پوست شود؟

تغییر رنگ پوست یکی از عوارض لیزر موهای زائد است که معمولا موقت بوده و پس از پایان جلسات لیزر برطرف می شود. به عنوان مثال هیپرپیگمانتاسیون بعد از لیزر موهای زائد ممکن است به دلیل واکنش پوست شما به انرژی یا حرارت لیزر باشد که خود به خود برطرف می شود. به طور معمول، یک تا دو ماه پس از درمان با لیزر، تغییرات رنگ پوست خود به خود درمان خواهد شد. در غیر این صورت می توانید از پمادهایی مانند هیدروکینون برای برطرف شدن هیپرپیگمانتاسیون بعد از لیزر موهای زائد استفاده نمایید.

دیگر مقالت پارسیس: لیزر مناسب موهای کرکی چیست؟ آیا لیزر موثر است؟

بعد اتمام دوره لیزر موهای زائد موها حذف می شود یا کرکی؟

بعد اتمام دوره لیزر موهای زائد بسته به نوع پوست و مو و دستگاه لیزری که استفاده می کنید تا 70 درصد کاهش رشد موها را تجربه خواهید کرد. باقی موهایی که رشد می کنند به شکل بسیار ضعیف و کرکی هستند که با جلسات شارژ به تدریج آنها نیز از بین خواهند رفت. با اینحال باید به یاد داشته باشید که لیزر یک روش دائمی برای حذف موهای زائد نیست و شما با جلسات شارژ می توانید از رشد مجدد موها جلوگیری کنید.

 

آیا لیزر باعث روشن شدن ناحیه تناسلی هم می شود؟

بطور کلی لیزر روی هر ناحیه ای که برای از بین بردن موهای زائد استفاده شود با از بین بردن فولیکول های مو تا حدودی باعث روشن شدن رنگ پوست می شود. از آنجاییکه ناحیه تناسلی تراکم موی زیادی دارد استفاده از لیزر باعث روشن تر شدن رنگ پوست این ناحیه نیز خواهد شد. علاوه بر این اگر در ناحیه تناسلی هیپرپیگمانتاسیون ناشی از موهای زیر پوستی دارید، لیزر موهای زائد از عود آنها جلوگیری می کند و به روشن و طبیعی شدن رنگ پوست در این ناحیه کمک خواهد کرد.

دیگر مقالت پارسیس: هزینه لیزر کل بدن چقدر است؟ قیمت لیزر فول بادی سال 1403

سوالات متداول

آیا لیزر موهای زائد برای پوست بی خطر است؟

لیزر موهای زائد از نظر بالینی یک روش ایمن و موثر برای رفع موهای زائد است که اگر توسط افراد آموزش دیده و طبق پارامترهای متناسب با هر فرد انجام شود هیچ تاثیری روی پوست نخواهد داشت.

آیا لیزر موهای زائد موثرتر از اپیلاسیون است؟

لیزر موهای زائد با هدف قرار دادن فولیکول های مو، نسبت به اپیلاسیون یک روش موثرتر برای حذف موهای زائد است. به طور کلی عملکرد لیزر روی پوست ملایم تر از اپیلاسیون است و عوارض کمتری دارد.

آیا می توانم پوستم را بعد از لیزر موهای زائد برنزه کنم؟

پس از لیزر موهای زائد از برنزه کردن پوست خودداری کنید و قرار گرفتن در معرض نور خورشید را به حداقل برسانید تا از تحریک، تورم و تغییر رنگدانه در پوست درمان شده جلوگیری کنید.

 

منبع:

https://www.massgeneral.org/dermatology/laser-cosmetics/treatments-and-services/darker-skin

https://www.glowmedspa.com/does-laser-hair-removal-lighten-skin

https://www.skinperfectionlondon.co.uk/2021/09/can-laser-hair-removal-lighten-skin

https://www.myethosspa.com/does-laser-hair-removal-lighten-skin

https://www.michelegreenmd.com/post-laser-hyperpigmentation