با توجه به نتایج مطلوب لیزر در حذف و از بین بردن موهای زائد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اگر شما هم متقاضی لیزر موهای زائد هستید، باید بگوییم که تصمیم درستی گرفته‌اید. اما برای رسیدن به نتیجه مطلوب از جلسات لیزر باید نکات مراقبتی قبل و بعد لیزر را رعایت کنید. یکی از مهم‌ترین نکات مراقبتی نحوه شیو قبل  بعد لیزر است. مهم‌ترین سوال در این زمینه این است که چند روز قبل و بعد لیزر شیو کنیم؟ آیا بین جلسات لیزر می‌توان شیو کرد؟ استفاده از وکس و کرم موبر امکان پذیر است؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

چند روز قبل و بعد لیزر شیو کنیم؟

دلیل شیو قبل از لیزر موهای زائد

یکی از مهم‌ترین نکات مراقبتی قبل از لیزر موهای زائد، شیو کردن مو قبل از جلسه لیزر است. مطمئنا برای شما این سوال پیش آمده که دلیل شیو قبل لیزر موهای زائد چیست؟ چرا کلیه پزشکات تاکید دارند که قبل از جلسه لیزر حتما موهای ناحیه تحت درمان شیو شوند؟

دلیل اهمیت شیو قبل از لیزر به چند نکته برمی‌گیردد. اولین دلیل اهمیت شیو قبل از لیزر موهای زائد این است که وجود مو بر روی سطح پوست به عنوان مانعی برای عبور اشعه ساطع شده از دستگاه لیزر، عمل می‌کند. هنگام شیو کردن، موها به صورت سطحی از روی پوست حذف می‌شوند و اشعه بهتر و بدون مانع به فولیکول‌های مو رسیده و آن‌ها را از بین می‌برد. از طرفی صاف بودن سطح پوست، سبب حرکت روان و بهتر دستگاه روی سطح پوست می‌شود. دلیل دیگر شیو کردن قبل از جلسه لیزر به بحث تمیزی و بهداشت بر می‌گردد.

 

چند روز قبل لیزر باید شیو کنیم؟

حال که دلیل شیو قبل از لیزر را متوجه شدیم، چند روز قبل از لیزر باید شیو کنیم؟ تمامی پزشکانی که در زمینه لیزر فعالیت دارند، معتقدند که حداکثر 24 ساعت قبل از لیزر شیو کنید. اگر قبل از آن یعنی بیشتر از 24 قبل شیو کنید، موهایی که به صورت سطحی کوتاه شده‌اند، از پوست بیرون زده و علاوه‌بر اینکه مانع رسیدن پرتو لیزر به ریشه و فولیکول‌های مو می‌شوند، حرکت اپلیکاتور یا سری لیزر را نیز مختل می‌کنند.

اگر کمتر از 24 ساعت هم از شیو بگذرد، چون تازه روی سطح بدن ژیلت یا تیغ کشیده شده است، پوست هنوز حساس بوده  احتمال آسیب دیدگی آن بالا است.

دیگر مقالات پارسیس: چرا لیزر روی موی سفید اثر ندارد؟ معرفی بهترین روش حذف موی سفید

شیو یا واکس

آیا قبل و بعد لیزر می‌توان اپیلاسیون کرد؟

اگر تصمیم به انجام پروسه لیزر درمانی برای از بین بردن موهای زائد دارید، نباید به هیچ عنوان از 4 تا 6 هفته قبل از اولین جلسه اپیلاسیون کنید. زیرا با اپیلاسیون ریشه و فولیکول مو کنده شده و لیزر اثری بر روی ریشه مو نخواهد داشت. در واقع ریشه مو 4 تا 6 هفته بعد از اپیلاسیون شروع به رشد می‌کند که اگر قبل از آن لیزر موهای زائد انجام شود، بی تاثیر خواهد بود زیرا ریشه مویی وجود ندارد که اشعه لیزر بر آن اثر گذاشته یا بسوزاند.

 

کرم موبر، موم و وکس چطور؟

وکس و موم نیز موهای زائد را از ریشه می‌کنند و سبب می‌شوند لیزر تاثیری بر روی حذف موی زائد نداشته باشد. همانطور که در قسمت قبل توضیح دادیم، هنگام استفاده از وکس و موم ریشه مو کنده شده و ریشه‌ای زیر سطح پوست وجود ندارد که لیزر روی آن تاثیر بگذارد. علاوه‌‌بر این موارد، توصیه شده که از کرم‌های موبر نیز قبل و در بین جلسات لیزر استفاده نشود. کرم موبر بر روی ملانین تاثیر گذاشته و سطح آن را کاهش می‌دهد. عدم جود ملانین یا کاهش آن، عملکرد لیزر را مختل می‌کند.

دیگر مقالات پارسیس: دلیل جوش زدن بعد لیزر و بهترین شیوه پیشگیری از آن

آیا بعد لیزر نیز باید شیو کرد؟

شیو یکی از اقدامات الزامی قبل از لیزر است، اما آیا بعد از لیزر نیز باید شیو کرد؟ برای شیو بعد از جلسه لیزر الزامی وجود ندارد. اما از آنجا که بعد از لیزر موها مجددا در حدی رشد خواهند داشت، ممکن است بخواهید موهای زائد را شیو کنید. توجه داشته باشید که بلافاصله بعد از جلسه لیزر این کار را انجام ندهید تا پوست کمی استراحت کرده و التهابات متاثر از اشعه لیزر برطرف شود.

 

شیوه یا ماشین اصلاح قبل لیزر

در صورت عدم شیو قبل لیزر چه خطراتی وجود دارد؟

شیو نکردن قبل از جلسه لیزر سبب کاهش تاثیر لیزر در حذف موهای زائد می‌شود. درواقع وجود مو بر روی سطح پوست سبب می‌شود که بخشی از انرژی لیزر هدر رود. بنابراین بخش کمتری از انرژی به ریشه و فولیکول مو می‌رسد و تاثیر لیزر برای حذف موی زائد کاهش می‌یابد. از طرفی وجود مو سبب تشدید عوارضی همچون قرمزی و تورم بعد لیزر می‌شود.

دیگر مقالات پارسیس: برای رنگ پوست من چه لیزری مناسب است؟ معرفی لیزر مناسب

 

شیو بین جلسات لیزر

مطمئنا در بین فاصله بین دو جلسه متوالی لیزر، بخصوص در جلسات اولیه، موهای زائد رشد کرده و شرایط ناخوشایندی را برای فرد ایجاد می‌کنند. شیو بین جلسات لیزر مشکلی ندارد. اما توجه کنید که همانطور که گفتیم بلافاصله پس از لیزر بدن خود را شیو نکنید. زیرا پوست هنوز تحت تاثیر اشعه لیزر بوده و حساس است. اجازه دهید 4 الی 5 روز از جلسه لیزر بگذرد.

شیو کردن بعد از لیزر عوارضی همچون التهاب، تورم و قرمزی خواهد داشت که موقتی بوده و پس از چند روز برطرف خواهند شد.

همچنین شما نمی‌توانید دفعات زیادی بین جلسات لیزر شیو کنید. طبق نظر بسیاری پزشکان و اپراتورها 1 الی 2 بار شیو بین جلسات لیزر مانعی ندارد و بیش از آن مجاز نیست.

 

دیگر نکات مهم که قبل لیزر باید رعایت کنیم

شیو قبل از لیزر مو از مهم‌ترین نکات مراقبتی قبل جلسه لیزر است. دیگر نکات مهم که قبل لیزر باید رعایت کنیم کدام‌ها هستند؟

 • برنزه نکنید.
 • در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید.
 • از چند روز قبل داروهایی که حساسیت به نور را افزایش می‌دهند (آنتی بیوتیک‌، رینوئیدها و…) مصرف نکنید.
 • 4 تا 6 هفته قبل اولین جلسه اپیلاسیون نکنید.
 • بدن کاملا تمیز باشد.
 • پوست خود را خشک کنید. وجود رطوبت باعث تشدید عوارض می‌شود.
 • در صورت پایین بوده آستانه درد، کرم و ژل بی حسی موضعی به منطقه درمان بزنید.

دیگر مقالات پارسیس: لیزر موهای زائد صورت به همراه قیمت | آیا لیزر باعث لک می شود؟

 

مراقبت‌های بعد لیزر مو چیست؟

 • مستقیما در معرض نور خورشید قرار نگیرید.
 • از ضد آفتاب استفاده کنید.
 • کمپرس یخ استفاده کنید.
 • از دوش آب گرم خودداری کنید.
 • تا چند روز بعد لیزر به سونا و استخر نروید.
 • از اپیلاسیون موهای زائد خودداری کنید.
 • در صورت بروز هرگونه عوارض شدید به پزشک مراجعه کنید. در صورت قرمزی زیاد و تاول، داروهای تجویزی پزشک را استفاده کنید.

دیگر مقالات پارسیس:  مرکز لیزر آقایان در بلوار کشاورز تهران

نتیجه گیری

شیو کردن قبل از جلسه لیزر یکی از الزامات و نکات مراقبتی مهم است که حتما باید رعایت شود. زیرا عدم شیو کردن باعث کاهش تاثیر لیزر در از بین بردن موی زائد و تشدیدی عوارض ناشی از لیزر می‌شود. بهترین زمان شیو قبل از لیزر، 24 ساعت قبل از شروع جلسه لیزر است. در مورد شیو بعد از لیزر نیز باید حداقل 4 الی 5 روز بعد از جلسه لیزر و بین هر جلسه لیزر حداکثر 2 بار شیو انجام شود. نکته مهم دیگر این است که کندن مو مانند اپلاسیون و استفاده از موم و وکس قبل و بعد از جلسه لیزر اکیدا ممنوع است.