لیزر موهای زائد یک روش زیبایی محبوب است که از پرتوی متمرکز نور برای از بین بردن موهای زائد استفاده می کند. اثربخشی لیزر موهای زائد بسته به عوامل مختلفی از جمله رنگ مو، رنگ پوست و نوع لیزر مورد استفاده متفاوت است. لیزر روی موهای تیره موثرتر است زیرا رنگدانه موجود در فولیکول مو را هدف قرار می دهد. موهای روشن، مانند موهای سفید یا خاکستری، حاوی رنگدانه کافی برای جذب موثر گرمای لیزر نیستند. در نتیجه، لیزر موهای زائد روی موهای سفید موثر نیست.

چرا لیزر روی موی سفید اثر ندارد؟

عملکرد لیزر موهای زائد چگونه است؟

لیزر موهای زائد روشی بسیار موثر برای کاهش موهای زائد بدن است، اما اثربخشی آن ممکن است بسته به رنگ و نوع مو متفاوت باشد. گرمای ناشی از پرتوی لیزر بخش مهمی از فرآیند لیزر موهای زائد است. گرما به فولیکول مو آسیب می رساند و از رشد مو در آینده جلوگیری می کند. لیزر رنگدانه موجود در فولیکول مو را هدف قرار می دهد و باعث آسیب دائمی می شود. بنابراین فولیکول مو قادر به تولید موهای جدید نیست و همین فرآیند به کاهش موهای زائد بدن کمک خواهد کرد.

 

چرا لیزر روی موی سفید کارایی ندارد؟

اثربخشی لیزر موهای زائد تا حد زیادی به رنگدانه موجود در مو بستگی دارد. لیزر ملانین موجود در فولیکول مو را هدف قرار می دهد که انرژی گرمایی را جذب کرده و فولیکول مو را از بین می برد. این بدان معنی است که لیزر موهای زائد روی موهای تیره که ملانین بیشتری نسبت به موهای روشن دارند، موثرتر است.

متأسفانه لیزر موهای زائد روی موهای سفید یا خاکستری که ملانین کمی دارند یا اصلاً ملانینی ندارند، تأثیری ندارد. این به این دلیل است که انرژی لیزر توسط فولیکول مو جذب نمی شود و تخریب فولیکول مو را دشوار می کند. با این حال، برخی از فناوری های جدیدتر لیزر وجود دارد که ممکن است روی موها با رنگ روشن موثر باشند.

دیگر مقالات پارسیس: لیزر مناسب موهای کرکی چیست؟ آیا لیزر موثر است؟

عوارض استفاده از لیزر برای موی سفید

استفاده از لیزر برای موهای سفید بی فایده است و نه تنها هزینه بیهوده به فرد تحمیل می کند بلکه ممکن است باعث اثرات نامطلوبی روی پوست داشته باشد. گرمای حاصل از پرتوی لیزر وقتی موها بی رنگ هستند جذب ملانین موجود در سلول های پوست شده و امکان هیپرپیگمانتاسیون یا هیپوپیگمانتاسیون را افزایش می دهد. از طرف دیگر گرمای لیزر ممکن است باعث سوختگی های خفیف در پوست شود بدون اینکه موهای سفید را از بین ببرد.

بنابراین استفاده از لیزر برای موهای سفید به هیچ عنوان توصیه نمی شود. هرچند می توان از دستگاه های لیزر جدیدی که رگ های خونی تغذیه کننده فولیکول مو را هدف قرار می دهند، برای از بین بردن موهای سفید استفاده کرد.

الکترولیزر موی سفید

بهترین روش حذف دائمی موی سفید چیست؟

بهترین روش حذف دائمی موی سفید استفاده از الکترولیز است. این روش شامل وارد کردن یک سوزن ظریف در هر فولیکول مو و انتقال جریان الکتریکی برای از بین بردن دائمی ریشه مو است. این روش روی موها با هر رنگی از جمله موهای سفید موثر است. الکترولیز موهای سفید بر اساس ضخامت مو و تعداد موها به جلسات متعددی با فواصل زمانی 4 تا 6 هفته نیاز دارد. در حال حاضر الکترولیز به دلیل اثربخشی، بهترین روش برای حذف موهایی است که رنگدانه های خود را از دست داده اند.

درمان‌ های موضعی و دستگاه های لیزرهای خاص روش های دیگری هستند که می توانند به از بین بردن موهای سفید کمک کنند. تحقیقات نشان می ‌دهد که ترکیب لیزر با ترکیبات موضعی خاص، مانند پیش ‌سازهای ملانین یا نانوذرات طلا، ممکن است اثربخشی لیزر را بر موهای سفید افزایش دهد.

دیگر مقالات پارسیس:  هزینه لیزر کل بدن چقدر است؟ قیمت لیزر فول بادی سال 1403

در چه حالتی لیزر بهترین عملکرد را دارد؟

لیزر موهای زائد یک روش غیر تهاجمی است که از یک پرتو متمرکز نور برای مهار رشد مو در آینده استفاده می کند. انواع مختلفی از دستگاه های لیزر برای از بین بردن موهای زائد استفاده می شود و پزشک یا اپراتور تعیین می کند که کدام نوع آن برای نوع پوست و رنگ موهای شما مناسب است. بهترین عملکرد لیزر موهای زائد زمانی است که رنگ پوست روشن و موها کاملا تیره باشند. در این شرایط انرژی گرمایی لیزر به خوبی جذب فولیکول مو شده و آن را از بین می برد.

 

آیا لیزر موهای خاکستری را از بین می برد؟

اثربخشی لیزر موهای زائد تا حد زیادی به رنگدانه موجود در مو بستگی دارد. لیزر، ملانین موجود در فولیکول مو را هدف قرار می دهد و فولیکول مو را از بین می برد. این بدان معنی است که لیزر موهای زائد روی موهای تیره که ملانین بیشتری نسبت به موهای روشن دارند، موثرتر است.

متأسفانه لیزر موهای زائد روی موهای خاکستری که ملانین کمی دارند تأثیر کمی دارد. زیرا انرژی لیزر توسط فولیکول مو جذب نمی شود و تخریب فولیکول مو امکان پذیر نخواهد بود. برای از بین بردن این موها الکترولیز یا دستگاه های لیزری که رگ های خونی تغذیه کننده فولیکول مو را هدف قرار می دهند، توصیه می شوند.

دیگر مقالات پارسیس: مرکز لیزر آقایان در بلوار کشاورز تهران

آیا لیزر الکس می تواند موی سفید را از بین ببرد؟

خیر لیزر الکس بر اساس تخریب رنگدانه موجود در فولیکول های مو عمل می کند و قادر به از بین بردن موهای سفید نیست. در واقع موی سفید رنگدانه ای ندارد که لیزر الکس آن را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین برای از بین بردن موهای سفید باید به فکر روش های دیگری باشید که ریشه مو را بدون توجه به داشتن رنگدانه از بین ببرند. از بین روش های موجود الکترولیز روش برتری است که در مراکز زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد و نتایج آن نیز قابل قبول است.

 

نتیجه گیری

لیزر موهای زائد یک روش ایمن و عالی برای حذف موهای زائد است. لیزر رنگدانه موجود در فولیکول مو را هدف قرار می دهد و آن را تخریب می کند. موهای روشن، سفید یا خاکستری با لیزر موهای زائد به دلیل کاهش و فقدان رنگدانه تحت تاثیر قرار نخواهند گرفت. روش‌ های جایگزین مانند الکترولیز و درمان ‌های موضعی خاص همراه با لیزر درمانی، نتایج امیدوار کننده‌ ای برای کسانی که به دنبال حذف دائمی موهای سفید هستند ارائه می‌ دهد.

 

منبع:

aqua-tox.co.uk/laser-hair-removal-fair-hair/#:~:text=Laser%20hair%20removal%20is%20generally,necessary%20target%20for%20effective%20treatment

infinitylaserspa.com/blogs/blog/does-laser-hair-removal-work-on-white-hair-exploring-the-effectiveness-of-laser-hair-removal-for-light-colored-hair

www.myethosspa.com/laser-hair-removal-for-white-hair