هر آنچه باید در مورد دستگاه ویواسه بدانیم

 

ویواسه چیست؟

ویواسه یک ار اف فرکشنال سوزنی است که دارای FDA آمریکا می باشد و در کلینیک های زیبایی امریکا مورد استقبال پزشکان و متخصصین پوست این کشور واقع شده است. ویواسه نسل جدیدی ازتکونولوژی جهت جوانسازی پوست است. ویواسه ار اف فرکشنال جوان کننده و بازسازی کننده سطح و عمق پوست است. ویواستراپی جدیدترین تکنولوژی در زمینه آراف فرکشنال برترین و جدیدترین تکنولوژی آراف فرکشنال ها یعنی ویواستراپی با دستگاه ویواسه Vivace، قویترین RF فرکشنال شناخته شده و مطرح سال 2018 آمریکا که ترکیبی از فرکانس رادیویی چند سطحی و میکرونیدلینگ (RF+MICRONEEDLING) می باشد.

دستگاه جدید ار اف فرکشنال ویواسه با ایجاد امواج فرکشنال در سطح پوست باعث برداشت سلولهای مرده و سطحی پوست میشود. دستگاه ویواسه باعث بازسازی پوست و قرارگیری سلولهای جوانتر در سطح میشود. ویواسه باعث از بین رفتن چروکهای ریز و متوسط و برخی ناهمواری ها و لک های سطحی میشود.در ضمن دستگاه ار اف فرکشنال مدل ویواسه کلاژن سازی را برای مدت طولانی فعال میکند.

در ویواستراپی علاوه بر لیفت و افزایش استحکام پوست و کلاژن سازی و رفع خطوط چین و چروک پوستی، این تکنولوژی قادر به از بین بردن منافذ باز پوست، درمان اسکار اکنه و جوش (آکنه) فعال نیز می باشد. با توجه به درمان های انجام شده عموما درمان ویواستراپی بین ۲۰ تا ۳۵ دقیقه زمان می برد. اغلب بیماران درد بسیار خفیف یا عدم آن را گزارش کرده ومیتوان درمان را تنها با موضع بیحسی روی ناحیه تحت درمان، درمان را برای بیمار ارائه نمود.

مکانیسم عملکرد ویواسه

مکانیسم عملکرد ویواسه از جدیدترین تکنیک‌های میکرونیدلینگ است که با استفاده از فرکانس رادیویی و با تحریک تولید کلاژن، پوست صورت، گردن، دست و بدن را سفت و مسطح می‌کند. ویواسه با ترکیب از دو مکانیسم لایه برداری فرکشنال در سطح اپیدرم و رساندن امواج گرمایی کنترل شده از طریق میکرو نیدل یا سوزن های بسیار کوچک در سطوح مختلف از درم باعث تحریک کلاژن سازی می شود. ویواسه کمترین درد را داشته و بیشترین جوانسازی را با آن میتوان به دست آورد.

در روش مکانیسم اثر ویواسه از یک دستگاه که بصورت رباتیک هدایت می‌شود همراه با سوزن‌های با روکش طلا استفاده می‌شود تا بالاترین دقت جهت ارائه‌ی یک درمان استثنائی برای بهبود پوست فراهم شود. مانند درمان‌های متداول میکرونیدلینگ، سوراخ‌های جزئی که در پوست ایجاد می‌شوند باعث تحریک واکنش طبیعی بدن برای بهبودی می‌گردد که شامل ارسال سلول‌های پوستی، کلاژن و الاستین به ناحیه‌ی متاثر جهت ترمیم و سفت کردن پوست آسیب دیده می‌باشد. در نتیجه پوستی نرم‌تر با ظاهری جوان‌تر خواهید داشت. کل درمان حدود 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد و بیماران بعد از عمل دوره‌ی بهبودی بسیار جزئی خواهند داشت.

 

پروسه انجام ویواسه چگونه است؟

پزشک ابتدا پوست شما را توسط بی حسی موضعی آماده می‌سازد و سپس با استفاده از دسته لیزری سوراخ‌های ریزی و کوچکی را روی سطح پوست ایجاد می‌نماید که از این سوراخ ها به عنوان منافذ آسیب‌دیده تفکیک‌شده نامبرده می‌شود می‌توانند پوست را ترمیم نمایند.جلسات درمانی به زمانی معادل ۲۰ الی ۳۵ دقیقه زمان نیاز دارد و استفاده کنندگان از این تکنیک این تکنیک را فاقد درد یا با درد بسیار کم گزارش کرده‌اند.سوراخ نمودن پوست با لیزر سبب تحریک پوست و افزایش میزان کلاژن‌سازی و در نتیجه جوانسازی پوست می‌شود.

 

کاربرد ویواسه

کاربرد ویواسه

این نوع از میکرونیدلینگ می‌تواند برای مسائلی که در زیر به آنها اشاره شده است مورد استفاده قرار گیرد، مانند:

 

جوانسازی پوست از طریق تحریک کلاژن

در زمان استفاده از دستگاه آر اف فرکشنال ویواسه به کمک بیحسی موضعی بر روی پوست ، سوزن های بسیار ظریف استریل، کانال های میکروسکوپی زیادی را برای رسیدن به درم که عامل تحریک کلاژن در بدن است ایجاد می کنند. این کانال ها سبب نفوذ بهتر کرم های ویتامینه A و C به پوست می شود. ویتامین های A و C محرک بازسازی پوست بوده و سبب می شوند که پوست شاداب تر، شفافتر و جوانتر به نظر آید.

 

ترمیم زخم (WHM)

انرژی حرارتی امواج RF با حداقل تهاجم سبب ایجاد الکترو کواگولاسیون جزئی در درم می شود که فرآیند درمان طبیعی زخم را آسان می سازد. WHM(Wound Healing Mechanisms) سبب بهبود بازسازی کلاژن و انقباض بیشتر زخم می شود که خود منجر به سفتی بیشتر پوست می شود. امواج RF نه تنها محرک بازسازی پوست هستند، بلکه با جلوگیری از فعالت غدد چربی سبب بهبود آکنه نیز می شود.

 • شفافسازی پوست
 • جای جوش و آکنه
 • چین و چروک‌های ریز صورت
 • درمان آکنه فعال و روزاسه
 • آفتاب سوختگی
 • پوست خشن و ناهموار
 • شل شدگی و افتادگی پوست
 • بسته شدن منافذ باز پوست
 • لیفت صورت و سفت تر شدن پوست
 • درمان کراتوزیپیلاریس، آدنیت ساپوراتیو و تعریق بیش از حد کفت دست و زیر بغل
 • درمان ترکهای پوستی شکم، بدن و …

 

مزایا و معایب ویواسه

مزایای ویواسه چیست؟

 • نخستین مزیتی که ویواسه به دستگاههای دیگر دارد، نداشتن دوران نقاهت و عوارض جانبی است.
 • دارای قابلیت تنظیم عمق نیدل در قسمت های مختلف پوست است.
 • دستگاه ویواسه قابل استفاده در تمام تیپهای پوستی
 • ویواسه بدون درد
 • در ویواسه احتمال بروز PIH وجود ندارد.
 • در دستگاه ویواسه بدلیل وجود 36 نیدل و هندپیس دارای میکرومموری موتور (Micro Memory Motor) درمان بصورت کاملا ایمن و بدون ایجاد هیچ نوع تخریب . آسیبی در سطح پوست ارائه می گردد.
 • در دستگاه ویواسه برخلاف آر اف فرکشنال های مشابه که تک فرکانس بوده و دارای نیدلهای تک منظوره هستند، تکنولوژی ویواسه دارای دو فرکانس کاری 1 و 2 مگاهرتز و دو نوع نیدل عایق و غیرعایق می باشد که هرکدام برای ارائه درمانهای خاص با توجه به تشخیص پزشک بکار گرفته می شوند.

 

نمونه کار ویواسه

موارد منع و عوارض ویواسه

 • منع استفاده برای خانم های باردار
 • منع استفاده برای افرادی دارای فشار خون بالا
 • منع استفاده برای افراد مبتلا به دیابت
 • ایجاد التهاب در فضاهای پوست برای مدت 2 الی 5 ساعت اولیه
 • احساس خشکی پوست به مدت2 الی3 روز

 

سوالات متداول در مورد ویواسه

 

سوالات متداول در مورد ویواسه

 

پس از ویواسه چه کاری انجام دهیم؟

پس از درمان بهتر است از استفاده لوازم آرایشی خودداری نموده و حتما از ضد آفتاب استفاده نمایید.

آیا می‌توان از کرم‌های روتین خود مثلا ضد جوش یا ضد چروک استفاده کرد ؟

عملا یک هفته بعد از لیزر شخص می‌تواند محلول و کرم های قبلی خود را اغاز کند.

 

تاثیر ویواسه بر شفاف شدن و چروک و کاهش اسکارهای فرورفته چه زمانی بارز می‌شود ؟

دو هفته بعد از اولین جلسه لیزر پوست نسبتا شفاف و روشن می‌شود و در صورتیکه شخص کرم‌های ضد آفتاب خود را خوب استفاده کند با ادامه هر جلسه لیزر پوست شفاف‌تر می‌شود. در مورد اسکارهای فرورفته و لکه‌های بعد از جوش هم به همین صورت است و هر جلسه عمق چاله‌ها کمتر و و با ادامه جلسات لیزر کمتر و کمتر می‌شود و نهایات بعد از جلسه چهارم لیزر به طور متوسط ۶۰درصد (از ۴۰ تا ۸۰ درصد متغییر بر حسب عمق اسکارها) عمق اسکارها کمتر و ظاهرآن بهتر می‌شود، در مورد بهتر شدن چروک صورت یا سفت‌تر شدن پوست‌های شل معمولا سه تا چهار ماه بعد از لیزر یعنی از جلسه سوم به بعد تاثیر آن مشخص می‌شود چرا که پروسه کلاژن سازی بعد از لیزر دیر آغاز می‌شود و البته وقتی کلاژن‌های جدید در زیر پوست ایجاد شد به مدت طولانی هم باقی می‌ماند (میانگین دو سال).

 

آیا ویواسه عوارض هم دارد؟

به صورت بالقوه اگر پزشک انجام دهنده لیزر تجربه کافی داشته باشد عوارض پوستی مثل لک‌های قهوه ای یا سفید بعد از لیزر در مقایسه با لیزر‌های نسل قدیمی بسیار کم است، البته در مواردی که اسکارها عمیق است و پزشک مجبور است برای تاثیر بهتر از قدرت بالای دستگاه استفاده کند احتمال بروز لکه‌های قهوه‌ای بعد از لیزر وجود دارد ولی اگر ایجاد شد معمولا این لکه ها طی حداکثر دو ماه بهبود پیدا می‌کند در ضمن بعضی مناطق پوست مثل چانه و بینی و گونه ( پوست روی استخوان ) پوست حساس‌تر است. در مورد ریسک عفونت اگر شخص سابقه تب خال دارد حتما باید در چند روز اول بعد از لیزر به شخص محلول‌های ضد عفونی کننده ضد تب خال داد، در مورد عفونت‌های میکروبی دیگر بهداشت فرد بسیار مهم است مثل شستشوی دست و محیطی که فرد زندگی می‌کند. به هر حال اگر لیزر انجام شده عمیق باشد و پزشک بر حسب فاکتورهای مختلف احتمال بروز عفونت بعد از لیزر را بدهد کپسول‌های آنتی‌بیوتیکی و یا حتی قرص‌های ضد تب‌خال به مدت حداکثر ۵ تا ۷ روز تجویز می‌شود.

 

آیا ویواسه با درد همراه است؟

با بی‌حس شدن صورت، درمان تنها بصورت یک فشار ملایم بر روی صورت همراه با سوزش‌های جزئی حس می‌شود.

 

آیا ویواسه باعث آسیب می شود؟

کرم بی‌حس کننده 30 تا 45 دقیقه قبل از درمان برای اطمینان از راحت بودن بیمار در طول درمان استفاده می‌شود. بسیاری از بیماران می‌گویند که درمان بسیار راحت و تقریبا بدون دردی را تجربه کرده‌اند. در طراحی روش ویواسه راحتی بیمار در نظر گرفته شده است.

 

برای ویواسه چندین جلسه درمان نیاز دارم؟

بسیاری از پزشکان عقیده دارند که سه جلسه درمان به فواصل ۴ تا ۶ هفته موجب دستیابی به نتایج مورد نظر بیماران خواهد شد. روش‌های درمانی تکی بسته به درخواست بیمار موجود می‌باشند.

 

درمان با ویواسه چقدر طول می‌کشد؟

درمان درست حدود 45 دقیقه طول می‌کشد، و حدود 30 تا 45 دقیقه اضافی برای بی حسی مورد نیاز است.

 

مدت زمان بهبودی چقدر است؟

میکروکانال‌های ایجاد شده با ویواسه به مدت ۴ تا ۶ ساعت باز می‌مانند و این امکان را فراهم می‌کنند تا بتوان درمان را با سرم‌ها و روش‌های بهبود که موجب دستیابی به نتایج مطلوب و بهبودی سریع‌تر می‌شوند، تکمیل کرد. بعد از این دوره‌ زمانی، بیماران ما می‌توانند همان شب بدون هیچ نشانه‌ای از انجام درمان به بیرون بروند.

بعد ویواسه چه زمانی می‌توانم آرایش کنم؟

اکثر بیماران پس از درمان برای چند ساعت آرایش نمی‌کنند. توصیه می‌کنیم حداقل تا 6 ساعت یا حتی تا 1 روز بعد آرایش نکنید.

 

چگونه می‌توانم از طریق درمان به حداکثر نتیجه دست پیدا کنم؟

روش‌های بهبودی توصیه شده را به محض رسیدن به خانه انجام دهید که ممکن است شامل استفاده از ماسک‌های هفتگی و دوره‌ی بهبودی راحت که شامل استفاده از اسپری تسکین دهنده، پاک کننده و بالم باشد. در کنار آن باید از نور خورشید دور بمانید و ۳ تا ۵ روز در بیرون از خانه کار نکنید، که در این صورت تاثیرات روش مکانیسم اثر ویواسه به حداکثر خواهند رسید. برای رسیدن به نتایج مطلوب درمان‌های متعدد توصیه می‌شود.

 

نتایج تا چه زمانی باقی می‌مانند؟

وضعیت هر شخصی متفاوت است اما کلاژن و الاستینی که ایجاد می‌شود متعلق به خود شما بوده و طی ۶ ماه و با بهبود نتایج تولید آنها با سرعت بیشتری ادامه پیدا می‌کند.

 

این روش روی چه نوع پوستی انجام می‌شود؟

اکثر انواع رنگ‌های پوست از جمله پوست برنزه و پوست تیره را می‌توان با این روش درمان کرد.