نحوه کارکرد بوتاکس به چه صورت است؟

ماده بوتاکس(Botulinum toxin) توسط نوعی باکتری ساخته می شود. مقادیر بالای بوتاکس می تواند سمی باشد. بنابراین مقادیر بسیار کمی از بوتاکس برای مقاصد مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. از مهمترین موارد استفاده از بوتاکس، برای کاهش چین و چروک است.

به هنگام تزریق بوتاکس، سیگنال های عصبی خاصی که باعث انقباض عضلات می شوند، مسدود می شوند. عضلات شل می شوند و چین و چروک ها کاهش می یابند. اعتقاد بر این است که تاثیر بوتاکس حدود 3-6 ماه است و پس از این مدت ممکن است چین و چروک ها برگردند.

هنگامی که بوتاکس تزریق می شود، پزشک ابتدا می تواند یک کرم بی حس کننده را روی ناحیه مورد نظر مالش دهد تا بی حس شود. سپس وی تزریقات را در نواحی متفاوتی از عضلات صورت تزریق می کند. این ممکن است فقط چند دقیقه طول بکشد و می توان آن را به راحتی در مطب متخصص زیبایی انجام داد. پس از پایان تزریقات از متخصص خود بپرسید که از چه فعالیت هایی پس از درمان باید خودداری شود. در هفته اول درمان، باید توجه داشته باشید که عضلات شروع به شل شدن و خطوط و چین و چروک صورت می کنند.

بوتاکس و درمان چین و چروک

برای بیشتر افراد، این تزریق ها به از بین رفتن چین و چروک میتواند کمک کند. اما برای برخی از افراد، چین و چروک ها ممکن است از بین نروند. بنابراین لازم است ابتدا با پزشک متخصص خود در مورد تاثیر بوتاکس صحبت کنید. اگر تزریق بوتاکس نمیتواند برای از بین بردن چین و چروک به شما کمک کند، او می تواند در مورد گزینه های دیگر کاهش چین و چروک به شما بگوید.

نحوه کارکرد بوتاکس به چه صورت است؟

چه افرادی نمی‌توانند از بوتاکس استفاده کنند؟

قبل از تزریق بوتاکس باید سالم و حداقل 18 سال داشته باشید.

برخی از افراد نباید از بوتاکس استفاده کنند. افرادی شامل:

۱. دارای بیماری عصبی عضلانی

۲. باردار یا پرستار هستند

۳. در برخی از عضلات صورت ضعف دارند

۴. دارای افتادگی پلک

۵. زخم های عمیق صورت یا ویژگی های ناهموار صورت هنگامی که ویژگی ها در هر دو طرف صورت یکسان نیست

۶. دارای مشکلات پوستی در نزدیکی ناحیه تزریق هستند