در حال حاضر دستگاه های مختلفی برای حذف موهای زائد موجود است. یکی از دستگاه های پیشرفته لیزر که می تواند با ایجاد پالس مناسب و طول موج کوتاه باعث از بین رفتن موهای کرکی شود دستگاه الکساندرایت است. این دستگاه با استفاده از به روزترین تکنولوژی ها می تواند با نفوذ به داخل فولیکول موهای کرکی رشد آنها را مختل کرده و به راحتی آنها را حذف کند.

موی کرکی

 

موی کرکی چیست و در چه نواحی رشد می کنند؟

موی کرکی (vellus hair) در واقع دسته ای از موهای نازک و پرز مانند است که در قسمت های مختلف بدن وجود دارد و ما اغلب متوجه آنها نمی شویم. موهای کرکی به دلیل کم بودن ملانین اغلب رنگ روشنی دارند و همچنین نسبت به موهای تیره، ساقه آنها سست است. اما از بین بردن آنها نسبت به موهای تیره دشوارتر است زیرا بیشتر مواقع علت وجود آنها تداخلات هورمونی است.

موهای کرکی در قسمت های مختلفی مانند سینه، شکم، کمر و گاهی نیز در صورت رشد می کنند و بسیاری از افراد و مخصوصا بانوان برای از بین بردن آنها دچار مشکلات بسیاری هستند. دلیل اینکه حذف این موها حتی به وسیله دستگاه لیزر موی زائد به سختی صورت می گیرد این است که پرتو لیزر نمی تواند موهای کرکی را به راحتی شناسایی کند. به همین دلیل اغلب برای حذف این موها لازم است تعداد جلسات بیشتری برای لیزر در نظر گرفته شود.

 

آیا لیزر موی کرکی را از بین می برد؟

استفاده از لیزر برای از بین بردن موی کرکی اغلب دشوارتر از حذف موهای تیره است زیرا اغلب موهای کرکی مجدد رشد می کنند و یا حتی ضخیم تر می شوند. در گذشته دستگاه های لیزر فقط بر روی موهای تیره تاثیرگذار بودند و نمی توانستند رنگدانه موهای روشن را تحت تاثیر قرار دهند. به همین دلیل اغلب به افرادی که موهای کرکی داشتند توصیه می شد که از لیزر برای حذف موهای زائد خود استفاده نکنند.

در حال حاضر با پیشرفت های انجام شده دستگاه های لیزر نوین قابلیت حذف موهای زائد کرکی را نیز پیدا کرده اند. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که علاوه بر جلسات بیشتر باید از دستگاه لیزر مناسب که طول موج و شدت آن مناسب موهای کرکی باشد برای از بین بردن این موها استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: دلیل جوش زدن بعد لیزر و بهترین شیوه پیشگیری از آن

لیزر مناسب موهای کرکی

لیزر مناسب موی کرکی چیست؟

در حال حاضر دستگاه های لیزر برای انواع مختلف پوست و مو در دسترس هستند. اما تنها دستگاه لیزری که قابلیت تاثیر گذاری برروی موهای کرکی را دارد دستگاه لیزر الکساندرایت است. عملکرد این دستگاه به این صورت است که با تاثیر بر روی رنگدانه موهای کرکی باعث می شود پس از چند جلسه این موها ضخیم و تیره شوند و بعد از چند جلسه لیزر از بین می روند.

 

 

دلیل عدم موثر واقع شدن لیزر بر موهای کرکی

همانطور که می دانید مکانیسم لیزر به این صورت است که با انتقال گرما از طریق اشعه، ریشه و رنگدانه مو را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین هر چقدر که مو ضخیم تر و تیره تر باشد اشعه لیزر تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت. در مقابل هنگامی که موها کرکی و نازک باشند به دلیل نبود رنگدانه مناسب جذب اشعه لیزر به راحتی انجام نمی شود. در نتیجه نمی تواند به ریشه مو نفوذ کند و حتی گاهی می تواند نتیجه عکس داشته باشد.

بیشتر بخوانید: برای رنگ پوست من چه لیزری مناسب است؟ معرفی لیزر مناسب

آیا لیزر باعث ضخیم شدن موی کرکی می شود؟

موی کرکی یکی از انواع موهای زائد است که در صورت استفاده از دستگاه لیزر نامناسب می تواند به موهای ضخیم تبدیل شود. به همین دلیل هنگام مراجعه به کلینیک در مورد انواع مو و پوست به شما مشاوره می دهند. استفاده از لیزر به عنوان یک روش غیر تهاجمی با تاثیر بر روی رنگدانه مو می تواند باعث حذف موهای زائد در قسمت های مختلف شود. اما هنگامی که موهای بدن کرکی باشد تاثیر لیزر به گونه دیگری خواهد بود. اشعه لیزر با افزایش گردش خون در زیر پوست باعث افزایش انرژی در فولیکول و ریشه موهای کرکی می شود و در نتیجه این موها ضخیم می شوند. علاوه بر این اغلب افرادی که موهای کرکی دارند نسبت به امواج الکترومغناطیسی حساس هستند به همین دلیل استفاده از لیزر در این افراد نتیجه عکس می دهد.

 

لیزر موی کرکی صورت

با پیشرفت دستگاه های لیزر امکان لیزر موی کرکی صورت و بدن فراهم شده است. البته موی کرکی به مراحل و تعداد جلسات بیشتری برای دستیابی به نتایج نیاز دارد. به همین دلیل بهتر است قبل از انجام لیزر برای انتخاب دستگاه مناسب و رفع مشکلات هورمونی با پزشک مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: مرکز لیزر آقایان در بلوار کشاورز تهران

سوالات متداول

بهترین لیزر برای موی کرکی چیست؟

در حال حاضر دستگاه لیزر الکساندرایت به عنوان نسل جدید دستگاه های پیشرفته لیزر، بهترین و کاربردی ترین دستگاه برای موهای کرکی است. این دستگاه با استفاده از یک یاقوت کریستال و افزایش طول موج برای از بین بردن فولیکول های مو استفاده می کند.

یکی از مهمترین مزیت های لیزر الکساندرایت این است که دارای دو طول موج با ضریب نفوذ بالا است که می تواند برای انواع پوست و مو با رنگدانه های مختلف اثربخشی بالایی داشته باشد.

آیا لیزر موی کرکی باعث سوختگی یا تغییر رنگ پوست می شود؟

گاهی اوقات استفاده از لیزر می تواند باعث سوختگی و یا تغییر رنگ پوست شود که این عوارض اغلب در افرادی که موهای کرکی دارند مشاهده می شود. دلیل این عارضه این است که موهای کرکی رنگدانه های روشنی دارند که پرتوی لیزر نمی تواند به درون آنها نفوذ کند. بنابراین ممکن است باعث ایجاد سوختگی و یا تغییر رنگ پوست شود. به همین منظور بهتر است در صورتی که موهای کرکی تیره دارید از دستگاه لیزر استفاده کنید و یا قبل از انجام لیزر با پزشک به منظور انتخاب دستگاه مناسب مشورت کنید.

بهترین روش حذف موهای کرکی چیست؟

بهترین روش حذف انواع موهای زائد استفاده از لیزر است که با تاثیر بر روی ریشه مو می تواند در کمترین زمان ممکن باعث از بین رفتن موهای زائد در قسمت های مختلف بدن شود. لیزر مناسب برای موهای کرکی می تواند با کاهش بیش از 70 درصد موهای زائد به عنوان بهترین روش حذف موهای زائد به کار برده شود. همچنین می تواند به داشتن پوست سالم و زیباتر نیز کمک کند.