تزریق بوتاکس

 

بوتاكس چیست؟

بوتاكس شكل تغییر یافته سم باكتری كلستریدیوم بوتولینوم نوع A است. این باكتری به طور معمول، باعث مسمومیت غذایی می شود، اما با تغییر ساختار این سم، دارویی به نام بوتاكس به دست آمده است كه فواید دارویی متعددی داراست. بوتاكس در واقع اسم تجاری این دارو است كه توسط شركت آلرگان آمریكا ساخته می شود. در سایر كشورها این دارو به اسامی دیگری تولید می شود كه معتبرترین آنها كه در ایران موجود است، دیسپورت نام دارد كه ساخته شركت ایپسن انگلیس و مورد تایید FDA است.

تاریخچه بوتاکس

شاید تعجب کنید اما بوتاکس نوعی سم است. بوتاکس باعث تولید یک نوع باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم (Clostridium botulinum) می شود. در قرن 19 یک بیماری کشنده کشف شد، که از خوردن سوسیس به وجود می آمد. بعد ها معلوم شد که این بیماری به دلیل باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است. بعد از این واقعه، این باکتری کشف شد و سم آن با نام بوتولوس که معادل کلمه سوسیس است نام گذاری شد. تزریق بوتاکس طبق آمارهای جهانی پرطرفدارترین روش برای جوانسازی پوست و از بین بردن چین و چروک‌ها است. سابقه‌ی استفاده از بوتاکس در علم پزشکی به بیش از ۵۰ سال پیش باز می‌گردد.

عملکرد بوتاکس

عملکرد بوتاکس روی پوست چگونه است؟

وقتی که بوتاکس به یک ناحیه مانند پیشانی تزریق می شود، به طور موقتی مانع از انتقال سیگنال از پایانه عصبی به عضلات مورد نظر در صورت می‌شود. این سم قوی، پس از انجام تزریق به ناحیه مورد نظر، ماهیچه های آن ناحیه را فلج می کند و آنها را از حرکت اضافی که منجر به آشکار شدن و یا به وجود آمدن چین و چروک می شود را باز می دارد. در نتیجه از انقباض عضله جلوگیری می‌شود و در این حالت پوست صورت صاف‌تر و جوان‌تر به نظر می‌رسد. تزریق بوتاکس باعث جوان‌سازی پوست صورت می شود، و از ایجاد چین و چروک نیز جلوگیری می‌کند.

تزریق بوتاکس همچنین باعث بهبود ظاهری صورت و رفع خطوط و چین و چروک‌های ایجاد شده ناشی از انقباض عضلات صورت می‌شود. با افزایش سن و از دست رفتن کلاژن پوست، پوست دچار تغییرات زیادی می‌شود و حتی زمانی که حرکتی در صورت انجام نمی‌شود برخی از خطوط در صورت قابل مشاهده هستند.

 

تزریق بوتاکس

زمان لازم برای تزریق بوتاکس حدود 10 دقیقه می باشد و بطور معمول نیازی به بی حسی نمی باشد. ولی ممکن است 20 تا 30 دقیقه قبل از تزریق از پماد بی حسی کننده موضعی استفاده شود. تزریق بوتاکس با استفاده از سوزن های بسیار ظریف (مانند سرنگ انسولین) به عضلات خاص انجام می شود و با درد بسیار کمی توام می باشد. تعداد تزریق بسته به میزان چین و چروک دارد و فردی به فردی دیگر متفاوت است. در زیر به طور متوسط میزان تزریق بوتاکس برای ناحیه های مختلف صورت را  نوشته ایم.

 

ناحیه مورد نظر تعداد واحد بوتاکس
چین و چروک پیشانی 10-30
ناحیه بین ابروها یا خط اخم 10-25
چروک‌های ناحیه بالای ابروها یا لیفت ابرو 2-5 هر طرف
چروک دور چشم 5-15 هر طرف
چین و چروک روی بینی 5-10 هر طرف
چروک دور دهان 3-6 هر طرف
چین و چروک چانه 2-6 هر طرف

 

 

 

نواحی تزریق بوتاکس

نواحی مختلف برای تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس در نواحی مختلف صورت با توجه به شدت چین و چروک می تواند مورد استفاده قرار گیرد. که در زیر مورد برسی قرار میدهیم. همچنین بوتاکس می تواند به زیر بغل جهت کاهش تعریق نیز تزریق شود. همچنین تزریق بوتاکس می تواند در موارد دیگر مانند دیستونی گردن، بلفارواسپاسم و … مورد استفاده قرار گیرد.

 

تزریق بوتاکس پیشانی

تزریق بوتاکس پیشانی

تزریق بوتاکس پیشانی یکی از روش های بسیار مشهور برای درمان چین و چروک صورت و اخم می باشد. ناحیه پیشانی از مهم ترین موارد کاربرد بوتاکس در بین تمامی نواحی صورت است. اگر بوتاکس به پیشانی تزریق شود، باعث از کار افتادن و حرکت نکردن ماهیچه های پیشانی و یا کم کردن تحرک عضلات پیشانی می شود.

تزریق بوتاکس پیشانی علاوه بر رفع چین و چروک سردرد های میگرنی و همچنین تعریق بیش از حد این ناحیه را تا حدود کاهش می دهد.

بوتاکس اطراف چشم

تزریق بوتاکس اطراف چشم

یکی یگر از نواحی صورت که امکان ایجان چین و چروک آن با افزایش سن بالا می رود اطراف چشم ها هستند. خطوط اطراف چشم  از زیبایی شما می کاهند. بوتاکس اطراف هر چشم حدود 5-15 واحد بوتاکس لازم دارد. و تا حد زیادی این چین و چروک ها و خطوط اطراف چشم را رفع خواهد کرد.

بالا کشیدن ابرو با تزریق بوتاکس

بالا کشیدن ابرو با تزریق بوتاکس

ابروی ما با فعالیت عضلات دور چشم به پایین کشیده می شوند. وقتی اخم می کنیم، عضلات اخم پوست را به سمت پایین بینی می برند. به این عضلات، عضلات اخم و دقت گفته می شود و در افتادگی ابرو نقش دارند.

بوتاکس با شل کردن عضله هایی که پیشانی را به سمت پایین می کشند، کار می کند. وقتی بوتاکس به عضله های اخم و کنار ابرو تزریق می شود، عضله ها شل می شود و کشیدن پوست پیشانی به سمت نزدیک بینی را رها می کند و پوست پیشانی می تواند بالا برود. خط اخم نیز کاهش پیدا می کند.

کاهش تعریق زیر بغل با بوتاکس

غدد تعریقی در زیر بغل، کف دست‌ها، پاها یا قسمت‌های دیگر بدن با پالس‌های عصبی فعال می‌شوند. بدون تحریک این عصب‌ها، غدد تعریقی قادر به ترشح عرق نیستند. تزریق بوتاکس باعث می‌شود که سیگنال‌های تحریک‌کننده عصبی که باعث تعریق شدید می‌شوند مسدود شوند. تزریق بوتاکس برای جلوگیری از تعریق زیاد در مطب پزشک، سریع انجام می‌شود و حتی به بی حسی هم نیازی ندارد.

برای تزریق بوتاکس زیر بغل جهت درمان تعریق بیش ار حد باید حداقل 18 سال داشته باشید. این روش درمانی آخرین مرحله درمان برای تعریق شدید زیر بغل است. شما باید ابتدا روش‌های غیرتهاجمی مانند استفاده از لباس‌های ضد عرق و مصرف داروهای ضد تعریق را به کار ببندید.

 

توصیه ها قبل از تزریق بوتاکس

اگر قصد انجام بوتاکس را دارید تا 10 روز قبل از تزریق بوتاکس از موارد زیر خوداری کنید.

 • مصرف آسپرین و دیگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی
 • روغن ماهی و دوز بالای ویتامین E
 • مصرف الکل
 • وکس یا اپیلاسیون
 • سابقه‌ی تبخال زدن (با دکتر خود مشورت کنید)
 • پوست شما نباید دچار آفتاب سوختگی باشد

 

توصیه ها پس از تزریق بوتاکس

 

 • محل تزریق را تا 2-4 ساعت بعد لمس نکنید و نمالید. همچنین دراز نکشید و خم نشوید.
 • تا 1 روز بعد از تزریق ورزش نکرده و از شرایطی که باعث تعریق می‌شوند، دوری کنید.
 • به مدت ۳ روز از رفتن به سونا و حمام داغ پرهیز کنید.
 • از انجام لایه‌برداری، میکرودرم ابریژن، ماساژ صورت و … تا حداقل 14 روز بعد از درمان خودداری کنید.
 • استفاده از ضد آفتاب روزانه فراموش نشود
 • بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس می‌توانید آرایش کنید.
 • باید به مدت ۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس از خوابیدن خوداری نمایید

هزینه بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس بستگی به تعداد دفعات تزریق مورد نیاز شخص دارد توجه داشته باشید که هزینه بوتاکس در نواحی مختلف صورت و بدن متفاوت است و عوامل مختلفی بر روی این هزینه تاثیر دارند از جمله :

 •  برند بوتاکس
 • محل تحت درمان (میزان واحد مصرفی بوتاکس)
 • میزان عمق خطوط

جهت مشاهده قیمت تزریق بوتاکس در کلینیک پوست و مو پارسیس به صفحه هزینه تزریق بوتاکس مراجعه کنید.

 

 

سوالات متداول در مورد تزریق بوتاکس

تاثیر بوتاکس چه مدت بعد از تزریق ظاهر می شود؟

بطور معمول برای ظاهر شدن اثر بوتاکس 3 تا 7 روز زمان لازم است.

آیا بعد از قطع تزریق بوتاکس چین و چروک پوست افزایش پیدا می کند؟

خیر. وقتی که تزریق قطع شد، عضلات به صورت طبیعی و آرام، آرام شل خواهند شد. و کم کم به وضعیت قبل از بوتاکس می رسند.

میزان ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

به طور معمول تأثیر بوتاکس بین 3 تا 6 ماه ماندگار خواهد بود. بعد از این مدت ماهیچه عملکرد خود را دوباره به دست آورده و بنابراین چروک‌ها و خطوط دوباره بر روی پوست پدیدار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *