برای جای جوش لیزر بهتر است یا آر اف؟

اسکار آکنه در نتیجه التهاب و آسیب بافت همبند پوست در آکنه شدید یا طولانی مدت رخ می دهد. وقتی جوش ‌های آکنه اتفاق می ‌افتد، واکنش طبیعی بدن ما تولید کلاژن برای کمک به بهبود نواحی ملتهب است. با این حال، در برخی موارد، کلاژن بیش از حد یا خیلی کم تولید می شود که منجر به ایجاد اسکار خواهد شد. لیزر فرکشنال و آر اف دو تکنیک فوق العاده برای درمان اسکار آکنه هستند  و با مکانیسم های مختلف کمک می کنند پوست با کلاژن سازی صاف و یکدست شود.

لیزر فرکشنال

لیزر فرکشنال چیست و عملکرد آن در جای جوش؟

درمان جای جوش با لیزر به عنوان یک راه حل پیشرفته در نظر گرفته می شود. لیزر فرکشنال بر روی نواحی کوچک و هدفمند پوست تمرکز می ‌کند و با تحریک فرآیندهای طبیعی، بهبودی پوست را تحریک می کند. این تکنیک با فعال کردن کلاژن سازی در لایه های عمیق پوست به طور موثر جای جوش ها را کاهش داده و از بین می برد. لیزر فرکشنال به دلیل  اثربخشی و حداقل زمان نقاهت به انتخابی محبوب برای افرادی تبدیل شده است که به دنبال اصلاح و بازیابی پوست خود هستند.

عملکرد لیزر فرکشنال به این صورت است که پرتویی از نور ساطع می کند که به ستون های کوچک نور می شکند و به بافت اسکار پوست نفوذ می کند. این کار تولید کلاژن جدید را تحریک کرده و به کاهش اسکارهای آکنه کمک می کند.

آر اف فرکشنال

آر اف فرکشنال و عملکرد آن در رفع جای جوش؟

آر اف فرکشنال با استفاده از انرژی فرکانس رادیویی و گرم کردن لایه های زیرین پوست کار می کنند. گرما با تحریک کلاژن سازی اجازه می دهد پوست سفت شود و همزمان فرآیند ترمیم طبیعی را آغاز می کند. انرژی فرکانس رادیویی بخش بزرگی از پوست را در فرآیندی به نام «حرارت حجیم» تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین با تحریک کلاژن سازی به رفع جای جوش کمک می کند.

بخوانید: مرکز آر اف فرکشنال صورت در تهران + قیمت آر اف صورت 1403

مقایسه هزینه لیزر فرکشنال و آر اف فرکشنال برای جای جوش

هزینه لیزر فرکشنال و آر اف فرکشنال برای جای جوش به عوامل مختلفی مانند وسعت اسکار، عمق آنها، تعداد جلسات درمانی مورد نیاز و موقعیت جغرافیایی کلینیکی که به آن مراجعه می کنید بستگی دارد. در جلسه مشاوره می توانید از هزینه این درمان ها آگاه شوید. بطورکلی هزینه لیزر فرکشنال بیش از آر اف فرکشنال خواهد بود.

 

مقایسه عملکرد و تعداد جلسات لیزر و آر اف

لیزر و آر اف فرکشنال با دو مکانیسم مختلف پوست را تحت تاثیر قرار داده و اسکارهای آکنه را از بین می برند. لیزر فرکشنال با از بین بردن لایه های سطحی پوست عمل می کند و نسبت به آر اف تهاجمی تر اما موثرتر است.

آر اف با امواج رادیویی و گرمایی که در اعماق پوست تولید می کند باعث تحریک کلاژن سازی شده و جای جوش را درمان می کند. لیزر همانطور که گفتیم با آسیب رساندن به لایه های سطحی پوست کلاژن سازی را تحریک می کند و نتایج بهتری ارائه می دهد.

تعداد جلسات لازم برای درمان بستگی به شدت اسکار آکنه دارد اما بطورکلی تعداد جلسات مورد نیاز برای آر اف بیشتر از لیزر است. لیزر فرکشنال گاهی اوقات تنها با یک جلسه پوست را ترمیم کرده و جای جوش را از بین می برد.

بخوانید: هزینه آر اف صورت در تهران با عکس قبل و بعد واقعی جدول قیمت 1403

برای جای جوش کدام بهتر است؟

برای درمان جای جوش می توانید از هر دو روش آر اف و لیزر فرکشنال استفاده کنید. با اینحال اگر اسکارهای عمیق و شدیدی دارید لیزر فرکشنال برای شما بسیار مناسب تر از آر اف است و کمک می کند با تعداد جلسات کمتری درمان شوید. اما برای درمان سطحی می توانید از آر اف کمک بگیرید.

قبل و بعد جای جوش

درمان ترکیبی جای جوش با آر اف و لیزر فرکشنال ممکن است؟

همانطور که گفتیم این روش ها با مکانیسم مختلفی جای جوش را درمان می کنند. اگر پوست شما به جز اسکار آکنه دچار مشکلاتی مانند شلی و افتادگی پوست هم هست می توانید از هر دو روش برای بهبود پوست استفاده کنید. پزشک بر اساس وضعیت پوست شما ممکن است ترکیبی از هر دو روش و یا فقط یکی از آنها را برایتان مفید بداند.

بخوانید: درمان قطعی جای جوش فرورفته با آر اف فرکشنال سوزنی ویواسه

مقایسه عوارض  آر اف و لیزر فرکشنال برای جای جوش

آر اف و لیزر فرکشنال برای جای جوش دو روش بسیار محبوب هستند و نتایج درمانی آنها نیز قابل توجه است. این تکنیک ها عوارض چندانی ندارند و بسیار ایمن و موثر هستند. از عوارض آر اف فرکشنال جای جوش می توان به قرمزی و التهاب پوست، خارش، تورم و خشکی پوست اشاره کرد که موقت هستند و پس از چند روز برطرف خواهند شد.

عوارض لیزر فرکشنال جای جوش نیز شامل قرمزی و تورم پوست، درد و مقداری دلمه است که موقتی بوده و پس از چند روز با مراقبت های بعدی بهبود می یابد.

 

مزایا و معایب آر اف و لیزر فرکشنال جای جوش

آر اف و لیزر فرکشنال جای جوش مانند هر روش زیبایی دیگری مزایای و معایبی دارند که با آگاهی از آنها می توانید راحت تر در رابطه با آنها تصمیم بگیرید. آر اف یک روش کم تهاجمی است که با درد و ناراحتی بسیار کم طی چند جلسه جای جوش ها را از بین می برد. از معایب آر اف این است که ممکن است برای اسکارهای عمیق خیلی موثر نباشد.

لیزر فرکشنال جای جوش به شکل تهاجمی تر عمل کرده و با از بین بردن لایه های سطحی پوست به مراقبت های بیشتری نیاز دارد. دوره نقاهت آن نیز نسبت به آر اف طولانی تر است که ممکن است تنها عیب آن باشد.

بخوانید: مقایسه آر اف فرکشنال ویرچو و ویواسه

نتیجه گیری (کدام بهتر است؟)

تکنیک آر اف و لیزر فرکشنال هر دو برای جای جوش بسیار موثر عمل می کنند. اینکه کدام روش برای شما بهتر است به عمق و شدت اسکارهای آکنه بستگی دارد. اگر آسیب پوستی ناشی از آکنه بسیار شدید باشد لیزر فرکشنال بهتر از آر اف عمل خواهد کرد. در موارد خفیف می توانید از مزایای آر اف نیز استفاده نمایید. گاهی اوقات بر اساس وضعیت پوست شما پزشک از هر دو روش برای کسب بهترین نتایج استفاده خواهد کرد.

 

منبع:

https://www.aestheticstudio.com.sg/fractional-co2-laser-resurfacing-treatment

https://dermablue.com/co2-vs-rf-microneedling-for-acne-scarring/

https://www.mizuaesthetic.com/rf-microneedling-for-acne-scarring/